Górnictwo: W br. w ruchu Rydułtowy ruszą jeszcze dwie ściany: IV-E-E1 oraz VI-E1, obie w pokładach 712/1-2 i 713/1-2

fot: arc. kopalnia Murcki-Staszic

W 2025 r. w pięciu kopalniach węgla kamiennego stosowano klimatyzację centralną, oraz w sześciu klimatyzację grupową

fot: arc. kopalnia Murcki-Staszic

Rydułtowski zakład górniczy prowadzi obecnie wydobycie z dwóch ścian: II-E2 w pokładach 712/1-2 i 713/1-2 oraz ścianie XI-E1 w pokładzie 703/1-2.  

W ścianie II-E2 załodze pozostało jeszcze do wybrania ok. 540 m, a w ścianie XI-E1 to ok. 700 m. Dobowe wydobycie sięga 6400 t. Warto podkreślić, że od początku br. górnicy z Rydułtów mocno podkręcili tempa. Zdołali nawet wypracować od początku roku nadwyżkę w ilości ok. 125 tys. t wydobytego surowca! Jest to węgiel o bardzo dobrych parametrach jakościowych, gazowo-koksowy typu 34,2 oraz energetyczny, charakteryzujący się wartością opałową na poziomie pomiędzy 24 a 30 MJ/kg. Ma niską zawartość siarki i popiołu, do 8 proc.

Równolegle Ruch Rydułtowy prowadzi roboty przygotowawcze na siedmiu przodkach. Brygady własne wykonują prace na sześciu, w siódmym zadania realizuje firma zewnętrzna. I na tym froncie robót tempo jest zadawalające. Dopiero co górnicy z oddziału GRP3-R oddali do zbrojenia dowierzchnię V-E-E1. W maju ma tam ruszyć ściana V-E-E1 w pokładach 712/1-2 i 713/1-2.

W br. w ruchu Rydułtowy ruszą jeszcze dwie ściany: IV-E-E1 oraz VI-E1. Obie - podobnie jak poprzednie - w pokładach 712/1-2 i 713/1-2.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicy mają gwarancję zatrudnienia. Kto trafił na kopalnię Budryk?

Lata 90. ubiegłego wieku w polskim górnictwie były równie gorące jak obecne. O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o kopalni Żory, która została postawiona w stan upadłości. W 30. numerze „Trybuny Górniczej” z 1 sierpnia 1996 r. rozmawialiśmy też z Jerzym Markowskim, ówczesnym pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Minister infrastruktury rozmawia z szefem MAP o przyszłości Polregio

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak powiedział, że rozmawia z szefem MAP Wojciechem Balczunem o koncepcji rozwoju Polregio. Wskazał, że nie chodzi o to, kto ma nadzorować tę spółkę, tylko o plan na jej przyszłość. Zdaniem szefa Polregio ewentualna zmiana nadzoru mogłaby ułatwić zakup taboru.

Grzegorz Wolnik: JSW musi być do uratowania. Taka firma nie może upaść

Przyszłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wydłużenie pracy bloków Elektrowni Rybnik i powstanie drugiej metropolii na Śląsku. O tym rozmawialiśmy z Grzegorzem Wolnikiem, radnym Sejmiku Województwa Śląskiego (KO). 

Tauron Ciepło zwiększa przepustowość sieci ciepłowniczej z Elektrociepłowni Łagisza

Spółka Tauron Ciepło rozpoczęła zwiększanie przepustowości sieci ciepłowniczej, która umożliwi dodatkową produkcję ciepła z Elektrociepłowni Łagisza. Od sezonu grzewczego 2026/27 z tamtejszego ciepła będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy Sosnowca.