Górnictwo: uroczysta Barbórka CBiDGP

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Dynamiczne zmiany w górnictwie związane z restrukturyzacją w sposób bezpośredni wpływają również na naszą firmę - przyznał prezes CBiDGP Krzysztof Mijalski

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

+15 Zobacz galerię

Galeria
(18 zdjęć)

- Dzień Górnika to dobra okazja do tego, by podkreślić fakt, że nowoczesne, zreformowane górnictwo może być prężnie działającą gałęzią gospodarki i przyczyniać się do wzrostu gospodarczego – napisał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski w liście, odczytanym podczas uroczystej Barbórki Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego w Lędzinach, zorganizowanej w środę, 29 listopada.

Wiceminister podkreślił, że „ponad 50-letnie doświadczenie firmy, umiejętności, metody i techniki badawcze, wypracowane w ekstremalnych warunkach pod ziemią w znaczący sposób podnoszą jakość i poszerzają zakres prac prowadzonych w niemal wszystkich dziedzinach gospodarki.”

Złożył także gratulacje wszystkim pracownikom, którzy otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe oraz honorowe szpady górnicze.

- Dynamiczne zmiany w górnictwie związane z restrukturyzacją w sposób bezpośredni wpływają również na naszą firmę. Poprzez pracę, którą wykonujemy na rzecz kopalń, których liczba coraz bardziej się zmniejsza, w sposób szczególny odczuwamy bolączki branży. To, że rynek się kurczy i zmienia, nie upoważnia nas do tego, by z taką rzeczywistością się godzić. Wręcz przeciwnie, uważam, że trzeba dążyć do dostosowania się do zmieniającego otoczenia – stwierdził prezes CBiDGP Krzysztof Mijalski, który podkreślił, że firma w coraz większym stopniu rozwija sprzedaż na rynkach pozagórniczych. - Doskonale wiemy, że rynek nie lubi próżni i prędzej czy później podjęte działania przyniosą efekt – zaznaczył.

Krzysztof Mijalski wyjaśnił też, że kierowana przez niego firma ciągle tworzy nowe miejsca pracy, a przez to przyczynia się do zmniejszania wskaźnika bezrobocia w powiecie bieruńsko-lędzińskim, w którym według najnowszych danych, wskaźnik ten jest jednym z najniższych w kraju.

W czasie oficjalnej części środowej akademii głos zabrał też wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Wojtacha. Życzył on pracownikom Centrum, by ich praca przyczyniałą się do tego „co w górnictwie najważniejsze”, czyli bezpiecznej pracy. Wojtacha podkreślił, że CBiDGP znajduje się wśród firm stanowiących „bezpośrednie zaplecze nadzoru górniczego”.

- Swoimi działaniami na pewno przyczyniacie się do tego, że poziom bezpieczeństwa (w górnictwie – red.) jest coraz wyższy – podsumował.

Oficjalną część uroczystości zamknęła ceremonia nadania honorowych szpad górniczych oraz odznaczeń dla pracowników spółki.

Zwieńczeniem środowej akademii był natomiast koncert duetu smyczkowego „Violladies”.

Barbórka CBiDGP przyciągnęła do Lędzin samorządowców, ludzi nauki oraz przedstawicieli instytucji i spółek górniczych  oraz okołogórniczych. 

Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego Sp. z o.o. w obecnym kształcie i pod tą nazwą funkcjonuje na rynku gospodarczym od 1992 r. Historia i tradycja firmy sięgają faktycznie początków lat 60. XX wieku, kiedy powstały dwa główne ośrodki dające jej początek.

Spółkę tworzą cztery Ośrodki: Pomiarów i Automatyki, Badań Środowiska i Zagrożeń Naturalnych, Kształcenia i Doskonalenia Kadr zlokalizowane w Lędzinach oraz Rzeczoznawstwa i Dozoru Urządzeń Górniczych z siedzibą w Mysłowicach- Brzezince.

Centrum realizuje usługi badawczo-pomiarowe, ekspertyzowe i doradcze adresowane zarówno do firm górniczych, jak i do przedsiębiorstw oraz instytucji z górnictwem niezwiązanych, ale mogących czerpać korzyści z kompetencji i doświadczeń firmy.

W galerii: Barbórka Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego w Lędzinach (zdjęcia: Bartłomiej Szopa – portal nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.