Górnictwo: UOKiK pozwala kupić dwie kopalnie

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Dokładny regulamin przetargu udostępniony jest m.in. na stronie internetowej www.weglokokskraj.pl

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na kupno przez spółkę Węglokoks Kraj dwóch kopalń Kompanii Węglowej (KW). Chodzi o zakłady: Piekary oraz Bobrek (część rozdzielonej kopalni Bobrek-Centrum).

O przedwstępnej umowie sprzedaży tych dwóch kopalń KW informowała 9 kwietnia br. Transakcję zgłosił do UOKiK Węglokoks Kraj, wskazując jako jej cel zdobycie bazy surowcowej węgla energetycznego. Dotąd spółka koncentrowała się na wzbogacaniu miałów energetycznych węgla i ich sprzedaży w Polsce.

Węglokoks Kraj przypomniał też, że kupno tych dwóch zakładów od Kompanii ma umożliwić ich wsparcie, m.in. zapewniając środki dla ich restrukturyzacji i dalszego funkcjonowania.

UOKiK analizował transakcję m.in. pod kątem rynku produkcji, sprzedaży oraz importu węgla energetycznego, na którym działają przejmowane kopalnie. Stwierdził, że transakcja nie wpłynie na ten rynek, ponieważ dotąd nie działały na nim podmioty należące do Węglokoksu Kraj.

Urząd wskazał również, że nie dojdzie do ograniczenia konkurencji na krajowych rynkach produkcji i sprzedaży obudów chodnikowych oraz akcesoriów górniczych: strzemion, stojaków i stopnic. Ich producentem jest należąca do Węglokoksu Huta Łabędy, natomiast odbiorcami tych produktów - kopalnie należące do KW. Mają one jednak niewielkie udziały w rynkach zakupów tych wyrobów i dlatego transakcja nie zmieni znacząco pozycji rynkowej Huta Łabędy.

Zgodnie z wypracowanym po związkowych protestach styczniowym porozumieniem dotyczącym przyszłości KW kopalnia Bobrek miała zostać bezpośrednio nabyta przez spółkę Węglokoks Kraj, a kopalnia Piekary - po wcześniejszym przekazaniu jej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Ostatecznie dotychczasowy i przyszły właściciel obu zakładów porozumieli się co do bezpośredniej transakcji.

Do SRK Kompania Węglowa przekazała już kopalnię Makoszowy (część rozdzielonej kopalni Sośnica-Makoszowy - 30 kwietnia) oraz kopalnię Brzeszcze (4 maja). Trafić ma tam jeszcze przewidziany do likwidacji ruch Centrum (część rozdzielonej kopalni Bobrek-Centrum).

W poniedziałek (4 maja) rzecznik KW Tomasz Głogowski przekazał, że akt notarialny związany z przekazaniem kopalni Centrum do SRK zostanie podpisany w piątek. Na ten sam dzień planowane jest także podpisanie umowy finalizującej sprzedaż do Węglokoksu Kraj kopalń Bobrek oraz Piekary.

Węglokoks Kraj należy do grupy kapitałowej Węglokoks, która zajmuje się głównie hurtowym handlem węglem kamiennym i surowcami energetycznymi oraz produkcją wyrobów hutniczych. Węglokoks uczestniczy też w powstawaniu tzw. Nowej Kompanii Węglowej, do której - według wcześniejszych zapowiedzi pełnomocnika rządu ds. górnictwa wiceministra skarbu Wojciecha Kowalczyka - do końca czerwca br. ma trafić pozostałych 11 kopalń KW.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów. 

We wtorek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

We wtorek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,69 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z poniedziałkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są wyższe; tańszy jest z kolei diesel.

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.