Górnictwo: uda się zakończyć pat w PGG?

fot: Maciej Dorosiński

Do rozmów w sprawie podwyżek płac w Polskiej Grupie Górniczej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyznaczyło Jerzego Bernarda Nowaka, który wcześniej mediował podczas negocjacji w JSW w 2012 roku

fot: Maciej Dorosiński

Podczas czwartkowego spotkania związki zawodowe z Polskiej Grupy Górniczej przedstawiły zarządowi swoją propozycję dotyczącą programu antykryzysowego. W piątek strona społeczna ma się w tej sprawie ponownie spotkać z przedstawicielami zarządu spółki. Obydwie strony mają nadzieję, że uda się wreszcie podpisać porozumienie.

W czwartek (7 maja) związkowcy najpierw spotkali się we własnym gronie, żeby uzgodnić kolejne stanowisko dotyczące programu antykryzysowego zaproponowanego przez zarząd. Kierownictwo spółki chce na okres trzech miesięcy o 20 proc. zmniejszyć pensje i czas pracy górników. Początkowo związkowcy ustalili, że są w stanie zaakceptować takie rozwiązanie pod warunkiem, że rząd i zarząd przedstawią program naprawczy spółki, który da gawarnacje jej funkjconowania w dłuższym okresie czasu. Termin, kiedy taki program miał zostać ujawniony minął w poniedziałek, 4 maja.

W efekcie strona społeczna zapowiedziała, że przedstawi nowe stanowisko w tej sprawie. Początkowo miało ono być znane we wtorek, ale związkowcy zastrzegli, że potrzebują więcej czasu. Po dzisiejszym spotkaniu związkowcy spotkali się następnie z zarządem PGG.

- Sytuacja stała się patowa i musimy z tego wyjść. Podczas spotkania przedstawiliśmy zarządowi nową propozycję, ale na razie nie będziemy informować o szczegółach - zastrzegł Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności.

Wg naszych informacji związkowcy chcą, aby obniżenie płac i wymiaru czasu pracy zostało wprowadzone na początek w tym miesiącu. Po tym okresie strony miałby ocenić jak sprawdza się takie rozwiązanie. To dawałoby również więcej czasu na przygotowania programu naprawczego dla PGG i całej branży, na którego przedstawienie czeka strona związkowa  - taki program miałby zgodnie z oczekiwaniami związków zostać przedstawiony na początku czerwca. Strona społeczna chce również, żeby od czerwca częściowo przywrócone zostały roboty przygotowawcze i inwestycyjne w kopalniach.

Spotkanie pomiędzy zarządem PGG i związkowcami ma się rozpocząć w piątek (8 maja) o godz. 9 w katowickiej siedzibie spółki.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nasza gospodarka odporna na negatywne czynniki geopolityczne? Tak twierdzą analitycy

W II kwartale koniunktura w Polsce okazała się korzystna, a gospodarka odporna na negatywne czynniki geopolityczne - ocenili analitycy ING, podkreślając dynamiczny wzrost sprzedaży detalicznej. Ich zdaniem wzrost gospodarczy w tym roku sięgnie 3,4-proc., choć może być wyższy.

Masz dzieci w wieku szkolnym? Przelew z ZUS-u już w drodze

Czas na zakupy wyprawki szkolnej? 300 zł od ZUS może się przydać. Ruszyły wypłaty z programu Dobry Start.

Inżynieryjny majstersztyk w Rudzie Śląskiej. Wiadukt przesunięty w dwa dni

Waga: ponad 5 100 ton, dystans do pokonania: 49 metrów, prędkość operacji: do 2 metrów na godzinę, czas trwania: niecałe 48 godzin. Wiadukt kolejowy na kluczowej linii łączącej Katowice z Gliwicami został przesunięty na docelowe miejsce nad budowaną trasą N-S w Rudzie Śląskiej. Konieczna jest jeszcze odbudowa nasypów i toru, a ruch pociągów ma zostać przywrócony do 30 lipca 2026 r.

Mistrz sztuk walk z ruchu Chwałowice zadebiutuje w nowej dyscyplinie

- Trzeba być wytrzymałym na ból, zacisnąć zęby i przeć do przodu za wszelką cenę – podkreśla Marcin Maleszewski, górnik w ruchu Chwałowice.