Górnictwo: Trzecie posiedzenie komisji ws. katastrofy w ruchu Zofiówka

fot: Maciej Dorosiński

23 kwietnia w rejonie chodnika nadścianowego D-4a w ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka o godz. 3.39 wystąpił wstrząs o energii 4,0 x 106 J. Jednocześnie doszło do do gwałtownego wydzielenia się metanu

fot: Maciej Dorosiński

We wtorek, 23 sierpnia br, w Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach odbyło się trzecie posiedzenie Komisji powołanej przez prezesa WUG do zbadania przyczyn i okoliczności tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego w ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju – poinformowały służby prasowe WUG. Przypomnijmy, że do katastrofy w zakładzie należącym do Jastrzębskiej Spółki Węglowej doszło 23 kwietnia br. Życie straciło w niej 10 osób.

„W trakcie obrad przedstawiciel przedsiębiorcy przedstawił obecny stan zagrożeń w rejonie zdarzenia oraz omówił zakres i zaawansowanie prowadzonych prac o charakterze profilaktycznym oraz dotyczącym likwidacji uszkodzonych maszyn i urządzeń. Dyrektor OUG w Rybniku przekazał informacje o prowadzonych ze strony urzędu, we współpracy z policją i prokuraturą czynnościach, mających na celu wyjaśnienie przyczyn i okoliczności zdarzenia” – podano w komunikacie.

WUG poinformował także, że zespoły - wyodrębnione spośród członków Komisji - pracują nad kompleksowym wyjaśnieniem zagadnień związanych z przyczynami zaistnienia wstrząsu, charakterem tego zjawiska, współwystępowaniem zagrożeń naturalnych, zwłaszcza tąpaniami i metanowego w analizowanym rejonie, a także oceną przeprowadzonej akcji ratowniczej. Na wtorkowym posiedzeniu kierujący zespołami przedstawili stan zaawansowania prac nad poszczególnymi zagadnieniami.

Komisja, której pracami kieruje dyrektora Departamentu Górnictwa WUG Zbigniew Rawicki, poprzednio spotkała się 14 czerwca. Kolejne posiedzenie Komisji przewidziano w trzeciej dekadzie września 2022 r.

Przypomnijmy, że 23 kwietnia w rejonie chodnika nadścianowego D-4a w ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka o godz. 3.39 wystąpił wstrząs o energii 4,0 x 106 J, który doprowadził do uszkodzenia wyrobiska. Jednocześnie doszło do do gwałtownego wydzielenia się metanu. Jak oszacowano do do wyrobisk wydzieliło się około 124 522 m sześc. gazu. O godzinie 3. 40 dyspozytor ruchu zakładu górniczego rozpoczął prowadzenie akcji ratowniczej, w ramach której poszukiwano 10 pracowników. Niestety żaden z nich nie przeżył. A czasie akcji trwającej cztery dni zastępy znajdowały ciała kolejnych górników. Działania zakończono 27 kwietnia o godz.15.50. Po zaistnieniu tąpnięcia, do czasu zakończenia akcji ratowniczej, kopalniana stacja geofizyki górniczej zarejestrowała w rejonie chodnika nadścianowego D-4a kolejne cztery wstrząsy górotworu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.