Górnictwo: trzeba dotrzeć do uprawnionych do deputatu

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W piątkowym spotkaniu w Katowicach uczestniczyli minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz wiceminister Grzegorz Tobiszowski

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Było to poważne spotkanie, bo przedstawialiśmy założenia polityki energetycznej w aspekcie pakietu klimatycznego. (…) Mówiliśmy o tym, jaki będzie miks energetyczny w roku 2030, albo 2050, jak prowadzimy rozmowy z Komisją Europejską w zakresie rozszerzenia finansowania pomocy publicznej po roku 2018, bo takie negocjacje są bardzo intensywnie przez nas prowadzone – wyjaśnił minister energii Krzysztof Tchórzewski, który w piątek (6 października) w Katowicach wraz z wiceministrem Grzegorzem Tobiszowskim uczestniczył w kilkugodzinnym spotkaniu z szefami oraz stroną społeczną spółek górniczych.

- Dążymy do tego, aby miejsce węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej w Polsce zostało jeszcze długo utrzymane i pewne warunki musimy spełnić aby Komisja Europejska się na to zgodziła – dodał minister.

Podczas spotkania poruszono wiele ważnych dla branży tematów. Rozmawiano m.in. o rewitalizacji terenów pogórniczych i kwestii deputatu węglowego dla emerytów górniczych.

- Proponujemy rozwiązanie częściowe, czyli rekompensatę. To wywołuje duże emocje – przyznał Tchórzewski.


- To była dyskusja w kontekście m.in. projektu obywatelskiego, złożonego w zeszłym roku. Obejmował on pewną grupę osób, którą my również ujęliśmy. (…) Chcemy w jakiś sposób zadośćuczynić tym osobom, które za poprzedniego rządu zostały pozbawione swoich uprawnień do deputatu. Tłumaczyliśmy, że to rozwiązanie może nie odpowiada w pełni na oczekiwania zgłoszone w projekcie obywatelskim, ale jest pewną odpowiedzią i zadośćuczynieniem za decyzje poprzedników. (…) Pokazywaliśmy, jaka to jest grupa, jak chcemy to przeprowadzić, bo mamy mało czasu. Do koca roku musimy wypłacić te pieniądze na konta uprawnionych osób – wyjaśnił Grzegorz Tobiszowski, który podkreślił, że kwota, o której mowa to 10 tys. zł. „na rękę”.

Krzysztof Tchórzewski ponowił swoją prośbę do mediów, aby pomogły sprawnie dotrzeć do uprawnionych osób.

- Chodzi o to, żeby ta rekompensata została wypłacona do końca roku, a jest problem z dotarciem do niektórych. (…) Wyprzedzając ustawę chcemy dostarczać te oświadczenia, druki oświadczeń, które już są gotowe. (…) Chodzi w szczególności o osoby, które nie wiemy gdzie mieszkają. Wiemy, gdzie mieszkał emeryt, bo ślad w spółce zostaje, ale jeśli to dotyczy np. sieroty po rodzinie emeryckiej, to chodzi o to, by m.in. poprzez przekaz medialny takie osoby dostały informację, że takie świadczenie przysługuje – tłumaczył.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.