Górnictwo: Tauron nie zmienia warunków przejęcia kopalni Brzeszcze

fot: Jarosław Galusek/ARC

Jak uporządkować współpracę między górnictwem a samorządami? - m.in. na to pytanie będą próbować odpowiedzieć uczestnicy konferencji "Śląskie górnictwo"

fot: Jarosław Galusek/ARC

Nie zmieniły się warunki wyjściowe dotyczące nabycia kopalni Brzeszcze przez Tauron; powinny one spełniać założenia biznesowe spółki - wynika z czwartkowej (20 sierpnia) wypowiedzi prezesa Tauron Polska Energia Dariusza Lubery.

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej - wydzielony z niej i przejęty przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Styczniowe porozumienie rządu ze związkami zapowiadało poszukiwanie dla Brzeszcz inwestora. W maju br. Tauron podpisał list intencyjny ws. ewentualnego nabycia części aktywów tej kopalni.

Jak powiedział Lubera w czwartek na konferencji prasowej, na dziś Tauron jest zainteresowany Brzeszczami, ale na warunkach, "które będą dla nas spełniać założenia biznesowe".

- Gdybyśmy zmienili uchwałę mówiącą o warunkach wyjściowych do transakcji, to byśmy o tym poinformowali. Ta uchwała jest obowiązująca - powiedział Lubera.

Chodzi o uchwałę zarządu Tauron Polska Energia z 4 sierpnia, w której jako warunki przejęcia udziałów upadającej kopalni wskazał m.in. sprzedaż aktywów przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK) w trybie przetargu publicznego i przeprowadzenie procesu restrukturyzacji tych aktywów przez SRK.

Spółka podała wtedy, że z uwagi na to ryzyko oferta zostanie złożona tylko w przypadku sprzedaży aktywów przez SRK w trybie przetargu publicznego, a oferta będzie opiewała na "symboliczną złotówkę" i zostanie złożona przez spółkę celową (SPV), do której przystąpią partnerzy, w tym Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Zarząd Tauronu zaznaczył również, że przed ostatecznym kupnem aktywów, SRK powinna przeprowadzić ich restrukturyzację, obejmującą m.in.: obniżenie poziomu zatrudnienia stałego do 828 etatów, zatrudnienie do 715 osób w formie outsourcingu, zmianę obecnego systemu wynagrodzeń na motywacyjny (ok. 5 tys. zł części stałej wynagrodzenia plus część zmienna zależna od osiąganych wyników finansowych) oraz poniesienie wcześniej zaplanowanych - w związku z wydzieleniem aktywów - niezbędnych wydatków na system wentylacyjny.

Na czwartkowej konferencji prasowej Lubera dodał też, że "spółka oczekuje na ogłoszenie przetargu, które to ogłoszenie umożliwi nam złożenie oferty", która jak zaznaczył, "oczywiście ma jeszcze pole negocjacyjne".

Jak podkreślił, kierowaną przez niego spółkę interesuje "część zdrowych aktywów, z których - po dofinansowaniu - można generować dodatnie wyniki".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.