Górnictwo: Tauron kupuje Brzeszcze za symboliczną złotówkę

fot: Maciej Dorosiński

W zeszłym tygodniu Tauron, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego (MARR), ZEW Niedzica i FTF Columbus poinformowały o rozwiązaniu porozumienia dotyczące zakupu części aktywów kopalni Brzeszcze

fot: Maciej Dorosiński

Grupa Tauron i Spółka Restrukturyzacji Kopalń uzgodniły warunki przedwstępnej umowy sprzedaży za symboliczną złotówkę aktywów kopalni Brzeszcze - podało w czwartek biuro prasowe Taurona. Ostateczna umowa czeka m.in. na zgody korporacyjne i pozytywną decyzję UOKiK.

Z czwartkowego komunikatu Taurona wynika również, że w ostatecznej fazie znajdują się negocjacje ze stroną społeczną przejmowanej kopalni. SRK w swojej informacji wybiła natomiast, że uzgodnienie treści przedwstępnej umowy sprzedaży zakończyło jej negocjacje z RSG (spółka celowa Taurona) ws. Brzeszcz.

Cytowany w komunikacie Taurona prezes koncernu Jerzy Kurella wyraził zadowolenie z pomyślnego zakończenia negocjacji zakupu aktywów kopalni Brzeszcze i znalezienia porozumienia satysfakcjonującego obie strony.

- Co ważne - przejmujemy kopalnię za symboliczną złotówkę. Rozpoczęcie działalności przez Nowe Brzeszcze - Grupa Tauron jest bardzo bliskie. W kontekście realizowanych przez nas inwestycji w aktywa wytwórcze w nadchodzących latach własny węgiel kamienny będzie zyskiwał na znaczeniu i pozwoli lepiej zabezpieczyć nasze potrzeby - zaznaczył Kurella.

Do finalizacji transakcji potrzebne są jeszcze zgody formalne. Na sprzedaż zgodę musi wyrazić nadzwyczajne walne zgromadzenie SRK, w której jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Według SRK posiedzenie to odbędzie się w sobotę (17 października). Zgody odpowiednich organów właścicielskich musi również uzyskać spółka celowa Taurona.

Standardowo przy tego typu transakcjach zgodę na koncentrację musi wydać prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z kolei minister środowiska powinien zezwolić na przeniesienie koncesji wydobywczej na spółkę z Grupy Tauron.

Tauron i SRK porozumiały się ponadto, że w odrębnej umowie uzgodnią warunki świadczenia usług wzajemnych w zakresie wentylacji zakładu górniczego w Brzeszczach. Umowa ta ma obowiązywać do 31 grudnia 2018 r.

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej (KW) - wydzielony z niej i przejęty przez SRK. W taki sposób zrealizowano jeden z punktów styczniowego porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, zakładającego m.in. przekazanie do SRK najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych do nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

W maju Tauron Polska Energia podpisał list intencyjny w sprawie ewentualnego nabycia części aktywów kopalni Brzeszcze. W sierpniu spółka określiła warunki brzegowe transakcji, wśród których było m.in. ogłoszenie przetargu. Po jego ogłoszeniu wstępne oferty złożyły: spółka celowa Taurona RSG (w której udziały początkowo miały objąć także Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego i ZEW Niedzica), Węglokoks Kraj i należąca do Michała Sołowowa spółka FTF Columbus. Z czasem Węglokoks Kraj i FTF Columbus wycofały się; FTF Columbus wyraziła wolę przystąpienia do RSG.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.