Górnictwo: targi wychodzą ze Spodka

fot: Jarosław Galusek/ARC

Katowicki Famur będzie miał największe stoisko na Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2017

fot: Jarosław Galusek/ARC

Na niespełna pięć miesięcy przed otwarciem tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2017 cała przestrzeń wystawowa jest już sprzedana. Tworzona jest właśnie lista rezerwowa, na której nie brakuje również podmiotów zagranicznych.

W 2015 r. w imprezie uczestniczyło ponad 400 firm z 19 krajów. Tym razem będzie podobnie.

- Kryzysu w branży na Targach nie widać. Najliczniej reprezentowaną grupą zagranicznych wystawców będą Czesi. Będą oni mieli też swoje stoisko narodowe, podobnie jak Chińczycy. Poza tym stawią się u nas wystawcy ze Słowacji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Turcji, Rosji i Ukrainy – wyjaśnia Marek Brzenczek, prezes zarządu Polskiej Techniki Górniczej, głównego organizatora imprezy.

Ukraińcy od czterech lat prowadzą dość mocną ekspansję na rynki zagraniczne. Do Katowic, prócz Corum Group, tamtejszego potentata w dziedzinie maszyn i urządzeń górniczych, działającego w Polsce pod szyldem MMC Poland, zawitają także przedstawiciele firmy NKMZ. Spółka również zajmuje się produkcją maszyn i urządzeń górniczych.

Jakie eksponaty przywiozą z sobą do Katowic zagraniczni i krajowi wystawcy? Tego jeszcze nie wiadomo, ale z pewnością będzie na co popatrzeć. Do ich dyspozycji oddanych zostanie 30 tys. m kw. powierzchni. 10 tys. w pomieszczeniach Międzynarodowego Centrum Kongresowego i dwa razy tyle przy Spodku. Natomiast sam Spodek będzie w tym roku wyłączony z ruchu ze względu na rozgrywki sportowe.

Duże zainteresowanie towarzyszy jak zwykle stoiskom rodzimych firm produkujących dla górnictwa i tych, które posiadają w Polsce swoje oddziały. Największe będzie należało do Grupy Famur. I to ona właśnie wystawi najprawdopodobniej największe eksponaty w postaci maszyn i urządzeń górniczych. Duże przestrzenie wystawowe zakupiły ponadto Carboautomatyka, Huta Łabędy, Joy i Eickhoff. Swoją produkcję zaprezentuje też Sandvik. Pod znakiem zapytania stoi jeszcze wystawa Amerykanów i Finów.

W ramach targów odbędzie się międzynarodowa konferencja branżowa zorganizowana przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową, a redakcja miesięcznika „Napędy i Sterowanie” ogłosi wyniki konkursu na najbardziej innowacyjny produkt. Nie zabraknie również tradycyjnej loterii promocyjnej, w której nagrodą główną będzie samochód osobowy.

Prócz górnictwa na Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach zaprezentują także swą ofertę branże: narzędziowa, hydrauliczna i energetyczna. Impreza potrwa cztery dni, od 29 sierpnia do 1 września br.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.