Górnictwo: Tadeusz Glazór patronem ronda w Lubinie

fot: Krystian Krawczyk

Najwyżej ze spółek wydobywczych uplasował się KGHM, zajmując miejsce 6

fot: Krystian Krawczyk

Tadeusz Glazór to postać wyjątkowa w historii Zagłębia Miedziowego. Jako naczelny inżynier Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń nadzorował głębienie pierwszych szybów w tym rejonie. Jak podało PeBeKa, od 1 listopada jest patronem ronda w Lubinie, które znajduje się na zbiegu ulic: 1 Maja, Tysiąclecia i Marii Skłodowskiej-Curie na szlaku wiodącym do siedziby centrali KGHM Polska Miedź.

Tadeusz Glazór nie jest tak znany jak pozostali trzej budowniczowie Zagłębia Miedziowego. Tymczasem obok prof. Józefa Zwierzyckiego, którego opracowania stanowiły podwaliny inwestycji w polską miedź, Jana Wyżykowskiego, czyli odkrywcy rud miedzi pod Lubinem i wreszcie Tadeusza Zastawnika - pierwszego dyrektora KGHM, Tadeusz Glazór jest jedną z postaci, które zasłużyły na pamięć i szacunek kolejnych pokoleń. To właśnie pod jego przywództwem brygady górnicze Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń Rud Miedzi otworzyły bramy do złoża i dały gwarancję kontynuacji miedziowej inwestycji.

Inicjatorem nadania imieniu rondu był społecznik, radny miasta Lubina i prezes Fundacji Palium Zbigniew Warczewski, który określił Tadeusza Glazóra jako czwartego muszkietera Zagłębia Miedziowego. Stosowną uchwałę radni Rady Miasta Lubina podjęli 4 października 2022 r., a obowiązuje ona od 1 listopada br.

- Jako naoczny świadek mam obowiązek dać świadectwo wydarzeniom historycznym i ocalić od zapomnienia pamięć wielkich osób i zadbać o to, by zajęły należne im miejsca w historii. Jan Wyżykowski ma w Lubinie swój pomnik, Zwierzycki patronuje ulicy, Zastawnik ma swój skwer i szyb, więc wreszcie przyszła pora również na Tadeusza Glazóra - stwierdził Zbigniew Warczewski. Warto wspomnieć, że z jego inicjatywy patronem jednego z rond w Lubinie jest PeBeKa.

Tadeusz Glazór urodził się 24 listopada 1922 r., zmarł w 2006 r. w wieku 84 lat. W Lubinie zamieszkał w 1964 r., gdzie jako naczelny inżynier PeBeKa nadzorował głębienie pierwszych szybów miedziowych w tym rejonie. Od 16 lutego 1971 r. pracował jako dyrektor Przedsiębiorstwa. W tym czasie górnicze załogi pod jego kierownictwem zgłębiły 18 szybów dla kopalń: Lubin, Polkowice i Rudna. Umożliwiło to dotarcie do złoża rudy miedzi w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowy i powstanie KGHM.

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.