Górnictwo: Szyb Głowacki wypełni hutnicze kruszywo

fot: Witold Gałązka/ARC

Odnawianie zabytkowej kopalni rozpoczęło się w 2006 r. od zaadaptowania wieży ciśnień na wieżę widokową. W 2015 r. oddano odnowione budynki starej stolarni i maszynowni szybu Głowacki

fot: Witold Gałązka/ARC

Prawie pół roku będzie trwać zasypywanie szybu Głowacki kopalni Ignacy w Rybniku. Jak poinformowała Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która odpowiada za to zadanie, prace rozpoczęły się w czwartek, 11 marca. Kopalnia Ignacy jest własnością samorządu i jest udostępniana do zwiedzenia od 1999 r.

Całkowita głębokość szybu to 625,33 metra. Jego likwidacja prowadzona jest zgodnie z projektem technicznym opracowanym przez zespół Głównego Instytutu Górnictwa. Prace związane z zasypaniem szybu mają potrwać do 31 sierpnia br.

Jak informuje SRK, w Programie likwidacji oddziału KWK Jas-Mos-Rydułtowy I ruch Rydułtowy I przewidziano  fizyczną likwidację szybu Głowacki przez zasypanie rury szybowej kruszywem. Z kolei ze względu na eksploatację planowaną przez ruch Rydułtowy kopalni ROW należącej do Polskiej Grupy Górniczej za optymalny wariant uznano wykonanie w szybie przepuszczalnej kolumny zasypowej i wykorzystanie rury szybowej, wypełnionej przepuszczalnym materiałem zasypowym, jako drogi spływu wody z poziomów wyższych na poziom 600 m.

Dodano, że takie rozwiązanie nie zmieni istniejącego od kilkudziesięciu lat systemu doprowadzania wody do rejonu szybu Głowacki, bazującego na grawitacyjnym spływie wody wyrobiskami w kierunku tego szybu.

Z analizy przeprowadzonej przez GIG wynika, że zlikwidowany szyb będzie mógł przez długi czas spełniać funkcję drogi grawitacyjnego spływu wód przez przepuszczalny zasyp.

Szyb zasypany zostanie kruszywem hutniczym do głębokości około 2 m od zrębu, gdzie wykonana będzie betonowa zamykająca płyta. Znajdzie się w niej otwór do kontroli zasypu oraz rura odgazowująca.

Po zakończeniu likwidacji w okresach co kwartał w pierwszym roku, a następnie jeden raz w roku, będzie prowadzona kontrola zasypu przez służby SRK SA. W wypadku stwierdzenia osiadania wykonanego zasypu, jego poziom zostanie uzupełniony.

Szyb Głowacki w ostatnich latach funkcjonowania kopalni Ignacy był szybem transportowym. 24 sierpnia 2008 r. ostatni raz nim wyjechali na powierzchnię pracownicy. Pięć dni później wyłączono z ruchu parową maszynę wyciągową. Zlikwidowano liny, odcięto dostawy pary do maszynowni. Tego samego roku wyłączono wentylatory główne przy szybie. Głowacki stracił swoją funkcje transportową, stał się szybem wentylacyjnym kopalni Rydułtowy. 

Budynek nadszybia wraz z wieżą od 2005 r. figurował w Wojewódzki Rejestrze Zabytków, w związku z tym władze kopalni nie mogły zburzyć lub zbyt znacząco przebudować Głowackiego na typowy prosty szyb wentylacyjny. Wobec obostrzeń konserwatorskich zdecydowano się na renowację nadszybia. W 2010 r. główny budynek pozbawiono dobudówek i śluz, wyczyszczono elewację i stalową konstrukcję wieży. Tym sposobem nadszybie szybu zyskało schludny wygląd przy zachowaniu funkcji praktycznej dla czynnego zakładu wydobywczego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.