Górnictwo: sztolnia Królowa Luiza zalewana wodą

fot: MGW Łukasz Zawada

Kilkanaście dni potrwa napełnianie trasy wodnej w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu

fot: MGW Łukasz Zawada

+10 Zobacz galerię

Galeria
(13 zdjęć)

- Rozpoczęło się zalewanie trasy wodnej w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. To kamień milowy dla naszej inwestycji, jeden z finalnych etapów prac przed planowanym uruchomieniem sztolni w całości dla ruchu turystycznego - poinformował portal górniczy nettg.pl w środę (24 maja) Andrzej Mitek, rzecznik Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Odcinek wodny, czyli trasa przyszłego spływu łodziami w Sztolni Królowa Luiza mierzy ok. 1100 m. Kończy się w samym centrum miasta, gdzie turyści wpłyną do otwartej niecki basenowej. Przy pomocy specjalnego nabrzeża portowego wyjdą tam z łodzi.

- Napełnianie kanału potrwa od kilku do kilkunastu dni. W pierwszej fazie odbywa się dzięki wodzie naturalnie napływającej do sztolni. W dalszym etapie, w zależności od potrzeb sztolnia będzie uzupełniana wodą z sieci wodociągowej - tłumaczy Andrzej Mitek.

W kolejnych tygodniach wykonać trzeba będzie testy szczelności odcinka wodnego. Potem odbędzie się wodowanie dwóch zestawów łodzi, które obsłużą ruch turystyczny. Łodzie będą zabierać do 24 osób. Wyposażono je w silniki elektryczne.

Andrzej Mitek dodaje: - Okres wakacyjny rezerwujemy dla testowego ruchu turystów w różnych wariantach tras, testów przepustowości, a także instalacji wyposażenia multimedialnego. Poziom zaawansowania najcięższych i najtrudniejszych robót górniczych oceniamy na 95 proc.

Otwarcie całości Sztolni Królowa Luiza (łącznie z odcinkiem wodnym przy pełnym ruchu turystycznym) planowane jest na wrzesień tego roku.
Przedpremierowo obiekt otwarty zostanie w Industriadę (10 czerwca), ale wciąż jeszcze turyści od szybu Carnall do szybu Wilhelmina pokonywać będą trasę suchą stopą.

W galerii: sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu wraz z Parkiem 12C i skansenem górniczym (zdjęcia: Łukasz Zawada - MGW, Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl, Trybuna Górnicza)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.