Górnictwo: sytuacja na rynku wpływa na wyniki Kopeksu

fot: Jarosław Galusek/ARC

Nie wykluczałbym, że końcówka tego roku da namacalne efekty naszej działalności w Chinach - prognozuje prezes Kopeksu

fot: Jarosław Galusek/ARC

W pierwszym kwartale Grupa Kopex wypracowała ponad 7,4 mln zysku netto przy przychodach przekraczających 327 mln zł. Zysk brutto na sprzedaży wyniósł ponad 46,5 mln zł, zysk EBIT 13,7 mln zł, a EBITDA ponad 48,7 mln zł - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki.

Pogorszenie wyników w relacji rok do roku i kwartał do kwartału spowodowane jest drastycznym ograniczeniem inwestycji w polskich kopalniach. W ciągu roku ich poziom zmniejszył się ogółem aż o 36 proc.

- Kopalnie zmniejszały wydatki zarówno na roboty udostepniające, jak i na zakup maszyn i urządzeń. Mimo to udało się nam wypracować w pierwszym kwartale ponad 182 mln zł przychodów na rynku krajowym w samym segmencie górnictwo. To poziom zbliżony do osiąganego w ostatnich kwartałach. By tego dokonać musieliśmy jednak poważnie zredukować nasze marże - tłumaczy prezes Kopeksu Józef Wolski.

W pierwszym kwartale Grupa Kopex wypracowała na rynkach zagranicznych przychody przekraczające 108 mln zł. To mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- To właśnie kontrakty zagraniczne generują największe marże. W nadchodzących kwartałach liczymy na wzrost przychodów z zagranicy związany z realizacją podpisanych ostatnio kontraktów w Rosji o łącznej wartości ponad 113 mln zł brutto. Sądzę również, że w najbliższym czasie będziemy mieli dla akcjonariuszy kolejne dobre informacje z zagranicy- zapowiada prezes

W pierwszym kwartale udało się utrzymać wypracowany w ostatnich dwóch latach niski poziom zadłużenia odsetkowego netto (382 mln zł) i kapitału obrotowego netto (652 mln zł). Koszty ogólnego zarządu w pierwszym kwartale zostały zredukowane z prawie 35 do 24 mln zł.

- Dążymy do maksymalnej redukcji kosztów funkcjonowania całej Grupy. Realizujemy programy restrukturyzacyjne, upraszczamy strukturę Grupy. W drugim kwartale skończy się proces alokacji do Tarnowskich Gór spółki Kopex - Przedsiębiorstwo Budowy Szybów. Na terenie zajmowanym wcześniej tylko przez Tagor powstało miasteczko przemysłowe, w którym będą działały cztery spółki - wyjaśnia Wolski.

Mimo trudnej sytuacji na rynku, Grupa Kopex intensyfikuje działania prosprzedażowe.

- Wzmacniamy naszą pozycję na rynkach zagranicznych. Wielkie nadzieje wiążemy z Chinami, Rosją i Argentyną - mówi prezes Kopeksu.

Podkreśla również znaczenie projektu budowy kopalni w Przeciszowie.

- Ten projekt nabiera coraz bardziej realnych kształtów. W tym roku chcemy wystąpić o koncesję na eksploatację, a w przyszłym rozpocząć budowę. To strategiczny projekt dla całej Grupy Kopex - zapewnia Wolski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej

Grupa Enea oraz Greenvolt Power sfinalizowały transakcję sprzedaży Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie o mocy 6,6 MW, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, na rzecz Enei Nowa Energia – spółki odpowiedzialnej w Grupie za rozwój i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.