Górnictwo: świętują Barbórkę, choć kopalnia nie fedruje

fot: Maciej Dorosiński

W programie artystycznym Barbórki obchodzonej w Kazimierzu Górniczym znalazły się występy dzieci z sosnowieckich przedszkoli nr 7 i 33

fot: Maciej Dorosiński

+16 Zobacz galerię

Galeria
(19 zdjęć)

Zagrała orkiestra, odbyła się msza święta, a na końcu najmłodsi zaprezentowali w domu kultury program artystyczny poświęcony górnikom – według takiego scenariusza przebiegały niedzielne, 3 grudnia, uroczystości barbórkowe w Kazimierzu Górniczym. Ich organizatorem była rada dzielnicy.

Sama kopalnia nie fedruje już od maja 2015 r. Z końcem ubiegłego roku zamknięto jej część dołową. Zostały wieże szybowe, pozbawione lin i spora część naziemnej infrastruktury, która z każdym miesiącem się kurczy. Pomimo tych zmian, mieszkańcy nie zapominają o kultywowaniu tradycji związanych z Barbórką, w końcu ich dzielnica to Kazimierz Górniczy. To jasne, że ta nazwa zobowiązuje.

O tym, że rozpoczęło się świętowanie Barbórki obwieściła mieszkańcom Sosnowiecka Orkiestra Dęta, która zagrała na osiedlu zlokalizowanym przy ul. Wagowej. Jej występ przyciągnął na plac sporo osób, a jeszcze więcej mieszkańców podziwiało muzyków z okien.

O godz. 11.30 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej rozpoczęła się msza św. Warto wspomnieć, że kościół ten był pierwotnie pod wezwaniem św. Barbary i powstał na bazie cechowni kopalni Kazimierz. W 1924 r. został zaadaptowany do celów sakralnych. Była to już druga barbórkowa msza tego dnia. Wcześniej bowiem odbyło się tam nabożeństwo zamówione przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, do której struktur należy kopalnia Kazimierz-Juliusz. Niestety w tym roku nie udało się zorganizować mszy w hali zbornej zakładu. W 2016 r. licznie przybyli na nią mieszkańcy oraz byli pracownicy kopalni.

Uroczystości organizowane przez radę dzielnicy zwieńczył program artystyczny w Miejskim Domu Kultury Kazimierz. Wystąpiła orkiestra i dzieci z przedszkoli nr 7 i nr 33 w Sosnowcu. Nie zabrakło oczywiście życzeń dla górników i piosenek im poświęconych. Dzieci w Barbórkę zaangażowały się nie tylko muzycznie, ale także plastycznie. W czasie występów były bowiem pokazywane rysunki, które na 4 grudnia przygotowali najmłodsi. Było także symboliczne wstąpienie w szeregi górniczego stanu. Wybrane osoby otrzymały przygotowane przez dzieci czaka oraz szpady górnicze z balonów.

W galerii: Obchody Barbóki w Kazimierzu Góniczym zorganizowane przez radę dzielnicy. Sosnowiec, 3 grudnia 2017 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.