Górnictwo: strona społeczna JSW z troską o wydobyciu

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Produkcja węgla nadal o prawie pół miliona ton przewyższa jego sprzedaż, a konsekwencją tego zjawiska jest wysoki stan zapasów.

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Przedstawiciele NSZZ Solidarność i PZZ Kadra w JSW SA wystosowali w poniedziałek (25 sierpnia) list otwarty do rady nadzorczej spółki i ministra gospodarki. Przekonują w nim, że nie tylko trudna sytuacja rynkowa i niskie ceny surowca są przyczyną pogarszającej się kondycji finansowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Ich zdaniem w równym stopniu winne jest złe zarządzanie spółką, które spowodowało, że za 8 miesięcy tego roku wydobycie może być nawet o ponad 800 tys. t niższe, niż zaplanowano.

- Podkreślamy, że w 2014 roku w JSW nastąpiło kolejne, wyraźne obniżenie wydobycia w stosunku do założonego przez zarząd JSW poziomu produkcji. Nadmieniamy jednocześnie, że tak niskie wydobycie praktycznie realizowane jest obecnie przez sześć dni w tygodniu, tzn. również w dni wolne od pracy. Za pierwsze półrocze 2014 roku w JSW nie zrealizowano założonego wydobycia w wysokości ponad 400 tys. t.

Podczas niedawnej prezentacji wyników spółki za I półrocze zarząd JSW informował o problemach z produkcją. Prezes Jarosław Zagórowski przyznał, że w II kw. zaplanowano produkcję na niższym poziomie, ale osiągnięty efekt i tak był gorszy od tych założeń. Obok problemów geologicznych i zwiększającej się głębokości eksploatacji ujawniły się efekty wcześniejszej polityki, mającej na celu wyrównanie spadku cen wolumenem produkcji. Kopalnie borykały się też z nietypowymi awariami. Zdaniem prezesa sytuacja poprawiła się w lipcu i sierpniu wraz z przygotowaniem nowych frontów wydobywczych.

Zdaniem analityków głównym problemem JSW jest spadek cen wegla. Tylko w II kw. 2014 r. rynkowy poziom cen dla węgla koksowego typu hard spadł o 16 proc. do 120 USD za t. Wcześniej ceny węgla typu semi-soft zmniejszyły się o 13,5 proc. do 90 USD za t.

Związkowcy z JSW ostrzegają, że przy utrzymaniu tendencji produkcji do końca roku, wydobycie w JSW może być o 1 mln t niższe niż założono w planach wydobywczych.

- Chcemy podkreślić, że produkcja węgla typu "hard" jest fundamentem funkcjonowania JSW, jak również funkcjonowania Grupy Kapitałowej. Brak wydobycia w bieżącym roku tak dużej ilości ton węgla spowodował nagły wzrost kosztu jednostkowego jednej tony węgla, co bezpośrednio przyczyniło się do bardzo złej sytuacji finansowej JSW - wskazują.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.