Górnictwo: stare wieże w nowej odsłonie

fot: ARC

Wieże można było już podziwiać w czasie tegorocznej Industriady. Wówczas w ciągu dwóch dni odwiedziło je kilka tys. osób

fot: ARC

Wieże szybowe nieistniejącej już kopalni Polska świadczą o górniczym rodowodzie Świętochłowic. Przez lata niszczały ale dostały szansę na drugie życie. W nowej odsłonie możemy je oglądać od czasu tegorocznej Industriady. To jednak nie koniec uroczystości. We wtorek (30 czerwca) o godz. 11.30, przy dźwiękach górniczej orkiestry, zawiśnie flaga i oficjalnie zostanie otwarty kompleks kulturalno-rozrywkowy.

Wieże przy ul. Wojska Polskiego zostały odnowione dzięki środkom unijnym. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 6 mln zł. Suma dofinansowania przekroczyła 5 mln i stanowiła 85 proc. kosztów kwalifikowanych. W sumie koszt całej inwestycji przekroczył 7 mln zł.

Wieże po kopalni Polska jeszcze nie tak dawno były kompletną ruiną. Dzisiaj to wizytówka Świętochłowic. Są symbolem przemysłowej przeszłości, ale też odrodzenia, bo w miejscu gdzie przed laty wydobywano węgiel, teraz powstają nowe miejsca pracy i nowa inwestycja - nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe.

Wieże można było już podziwiać w czasie tegorocznej Industriady. Wówczas w ciągu dwóch dni odwiedziło je kilka tys. osób.

Kopalnia Polska, do której należały wieże, powstała w 1873 r. Należała do barona śląskiego Guido Henckela von Donnersmarcka. Nazwe Polska nadano jej w 1937 r. Po II wojnie światowej kopalnia należała do Chorzowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. W 1972 r. została połączona z kopalnią Prezydent w Chorzowie pod nazwą Polska. Kopalnia przestała istnieć w 1995 r. Pozostałością po niej są dwie wieże, o ratowanie których zabiegali od kilku lat miejscowi społecznicy.

Jedna z wież została wybudowana w 1908 r. To rzadko spotykana w regionie tzw. wieża basztowa o stalowej konstrukcji wypełnionej cegłą. Ma prawie 30 m wysokości, a jej "sercem" jest elektryczna maszyna wyciągowa.
Druga natomiast - to niespotykana już na Górnym Śląsku tzw. wieża kozłowa - o konstrukcji stalowej, nitowanej, wspierana przez cztery ustawione pod kątem podpory. Ma prawie 20 m wysokości i była budowana w latach 1889-1891.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.