Górnictwo: SRK zaprasza KWK Siersza na negocjacje

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

KWK Makoszowy dopłaca do każdej wydobytej tony ponad 300 zł

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Prawdopodobnie w najbliższy czwartek (6 października) rozpoczną się negocjacje dotyczące sprzedaży kopalni Makoszowy. Poinformowała o tym Spółka Restrukturyzacji Kopalń, do której należy ten zakład. Jedynym oferentem, o czym informował portal nettg.pl, jest Kopalnia Węgla Kamiennego Siersza Sp. z o.o.

W komunikacie przesłanym do portalu nettg.pl, SRK przypomina, że oferta na zakup kopalni Makoszowy w Zabrzu, jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wpłynęła do Spółki w przewidzianym terminie i spełnia wszystkie wymagania formalne.

Przetarg na sprzedaż kopalni został ogłoszony 5 września. Termin składania ofert upłynął 30 września. Zabrzańska kopalnia jest jedynym zakładem w SRK, który nadal wydobywa węgiel. Ze względu na straty ponoszone na jego sprzedaży otrzymuje dotację budżetową na ich pokrycie. Taką możliwość do końca 2018 r. dają przepisy unijne. Warunkiem przekazania dopłat do pokrycia straty produkcyjnej jest jednak likwidacja kopalni.

Na takie rozwiązanie nie chce jednak zgodzić się załoga i działające w Makoszowach związki zawodowe. Powołując się na porozumienie zawarte 17 stycznia 2015 r. z rządem Ewy Kopacz, na mocy którego kopalnia została przekazana do SRK przez Kompanię Węglową, strona społeczna upomina się o pozyskanie inwestora. Inwestor, zgodnie z prawem, musiałby jednak zwrócić pomoc publiczną przekazaną dotąd kopalni, a to niebagatelna kwota, wynosząca obecnie 206 mln zł.

Negocjacje z inwestorem dopuszczonym do kolejnego etapu postępowania, powinny zakończyć się do 20 października. Ewentualna umowa sprzedaży powinna być zawarta do końca tego roku. Będzie musiał ją zatwierdzić minister energii.

Jednym z kryteriów zatwierdzenia oferty będzie proponowana cena.. Majątek kopalni Makoszowy wyceniany jest na ok. 300 mln zł. Przedmiotem przetargu jest "zorganizowana część przedsiębiorstwa, w skład której wchodzą składniki materialne i niematerialne wykorzystywane do wydobycia, produkcji i zbywania węgla, w tym m.in. nieruchomości, grunty i budowle na powierzchni i w podziemnych wyrobiskach, a także maszyny, urządzenia i rozmaity sprzęt".

SRK szacuje, że zasoby operatywne węgla kopalni pozwalają na jej funkcjonowanie do ok. 2060 r. Inwestor powinien wykazać się uprawnieniami niezbędnymi do prowadzenia zakładu górniczego. Zobowiązany jest także do złożenia deklaracji kontynuowania dotychczasowej działalności kopalni, możliwości sfinansowania jej zakupu, działalności operacyjnej oraz inwestycji, a także gotowości i możliwości dokonania zwrotu (z odsetkami) wszelkiej pomocy publicznej przyznanej kopalni do dnia jej nabycia i sfinansowania osłon socjalnych, wynikających z ustawy górniczej, po dniu nabycia.

Kupujący będzie miał również obowiązek zawarcia z SRK porozumienia określającego zasady odpowiedzialności i trybu postępowania w sprawach o naprawienie szkód wywołanych ruchem zakładu górniczego, w tym szkód powstałych w wyniku reaktywacji starych zrobów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.