Górnictwo: SRK przekazała gminie Brzeszcze tereny i obiekty dawnej kopalni Brzeszcze-Wschód

fot: Witold Gałązka/ARC

Wysokość premii będzie uzależniona m.in. od liczby przepracowanych dniówek od początku br.

fot: Witold Gałązka/ARC

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała w czwartek, 2 czerwca, gminie Brzeszcze tereny oraz wybrane obiekty dawnej kopalni węgla kamiennego Brzeszcze-Wschód – poinformowały służby prasowe SRK.

Łącznie gmina zyskała prawie 65 tys. m kw. gruntu o wartości rynkowej blisko 11,2 mln zł. Znajdują się tam 22 budynki i budowle wycenione na 7,36 mln zł. Natomiast wartość maszyn i urządzeń oszacowano na 790,5 tys. zł.

Podpisy pod aktem notarialnym dotyczącym przekazania złożyli m.in. wiceprezes SRK ds. zasobów mieszkaniowych i zamówień Piotr Bojarski oraz burmistrz Brzeszcz Radosław Szot.

Po dawnej kopalni pozostały i trafiły do miasta m.in. szybowa wieża wyciągowa szybu Andrzej III, budynek nadszybia szybu Andrzej III, budynek maszyny wyciągowej szybu Andrzej III czy budynek rozdzielni wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Przekazaniu podlegają również nieruchomości, które - zgodnie z informacja podana przez gminę - zostaną przeznaczone na realizację infrastruktury osiedlowej, komunikacyjnej oraz na zaplecze rekreacyjno-sportowe (plac zabaw) dla zabudowy mieszkaniowej w tym rejonie.

Warto przypomnieć, że zbudowany w okresie Austro-Węgier zakład górniczy, był w okresie międzywojennym pierwszą w całości polską kopalnią węgla kamiennego. W czasie okupacji w kopalni pracowali więźniowie KL Auschwitz, przenoszeni na czas pracy do podobozu Jawischowitz.

Opracowana przez gminę koncepcja obejmuje wydzielenie na pokopalnianym terenie strefy zabudowy historycznej, strefy przedsiębiorczości oraz obszaru przyrodniczego. W założeniu wszystkie trzy mają być samowystarczalne energetycznie - dzięki fotowoltaice, hodowaniu roślinności energetycznej, a także instalacji ko generacyjnej, uruchomionej na terenie byłej kopalni przez spółkę Tauron Nowe Technologie.

- Widzieliśmy zagospodarowane tereny pogórnicze za granicą. Jesteśmy świadomi, że realizacja zamiarów to zadanie na kilkanaście do kilkudziesięciu lat. Ale wiemy też, że jest to możliwe do wdrożenia - podkreślał burmistrz Szot, cytowany w komunikacie SRK.

- Udostępniając gminom w trybie darowizny tereny przygotowane dla przyszłych inwestorów, cieszymy się widząc, że gmina ma już gotową koncepcję przyszłego wykorzystania takiego obszaru. I to nie tylko jako pomysł, lecz gotowe opracowanie wstępne. Życzymy jak najszybszego zrealizowania waszych zamiarów – powiedział wiceprezes Bojarski, który przekazał burmistrzowi symboliczny klucz do dawnej kopalni.

Warto dodać, że SRK do tej pory przekazała już pogórnicze tereny i obiekty m.in. Katowicom, Mysłowicom, Rydułtowom, Pszowowi oraz Sosnowcowi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.