Górnictwo: SRK ogłosiła przetarg ws. sprzedaży kopalni Brzeszcze

fot: Maciej Dorosiński

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej - wydzielony z niej i przejęty przez SRK

fot: Maciej Dorosiński

Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) ogłosiła w czwartek (27 sierpnia) przetarg w sprawie sprzedaży kopalni Brzeszcze. Był to jeden z warunków stawianych przez Tauron, który w maju podpisał list intencyjny ws. ewentualnego nabycia części aktywów tej kopalni.

- Prowadzone do tej pory negocjacje nie przyniosły rezultatu w postaci złożenia ofert przez firmy potencjalnie zainteresowane kupnem kopalni Brzeszcze. Jednocześnie Tauron, wielokrotnie publicznie, m.in. w swym oświadczeniu, uzależniał złożenie oferty kupna tej kopalni od ogłoszenia przetargu. Przetarg został zatem ogłoszony - napisała SRK w przesłanej mediom informacji.

W czwartek koncern Tauron Polska Energia potwierdził swe zainteresowanie zawarciem transakcji.

Zgodnie z treścią ogłoszenia, oferty w przetargu można składać do 10 września, ich otwarcie nastąpi dzień później. Sprzedaż tzw. zorganizowanej części przedsiębiorstwa ma być sfinalizowana do 25 września.

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej - wydzielony z niej i przejęty przez SRK. Na początku maja podpisano umowę w sprawie nieodpłatnego zbycia tego zakładu. W taki sposób zrealizowano jeden z punktów styczniowego porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, zakładające m.in. przekazanie do SRK najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych do założonej przez Węglokoks nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

W maju Tauron podpisał list intencyjny ws. ewentualnego nabycia części aktywów kopalni Brzeszcze. 4 sierpnia zarząd Tauronu podtrzymał zainteresowanie transakcją, ale określił "warunki brzegowe". Spółka podała wtedy, że z uwagi na ryzyko zwrotu niedozwolonej pomocy publicznej oferta zostanie złożona tylko w przypadku sprzedaży aktywów przez SRK w trybie przetargu publicznego, oferta będzie opiewała na "symboliczną złotówkę" i zostanie złożona przez spółkę celową (SPV), do której przystąpią partnerzy, w tym Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Zarząd Tauronu zaznaczył również, że przed ostatecznym kupnem aktywów, SRK powinna przeprowadzić ich restrukturyzację, obejmującą m.in.: obniżenie poziomu zatrudnienia stałego do 828 etatów, zatrudnienie do 715 osób w formie outsourcingu, zmianę obecnego systemu wynagrodzeń na motywacyjny (ok. 5 tys. zł części stałej wynagrodzenia plus część zmienna zależna od osiąganych wyników finansowych) oraz poniesienie wcześniej zaplanowanych - w związku z wydzieleniem aktywów - niezbędnych wydatków na system wentylacyjny.

Zarząd tej spółki uważa, że jedynie spełnienie tych wszystkich warunków może zagwarantować opłacalność projektu. Zaznaczył też, że nabycie części aktywów KWK Brzeszcze przez spółkę celową nastąpi pod warunkiem uzyskania zgody rady nadzorczej Tauronu.

Tauron Polska Energia SA zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje zasięgiem swego działania 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej.

Treść oferty SRK: www.srk.com.pl/nadzor/index1.html

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.