Górnictwo: SRK nie komentuje oświadczenia Taurona o zakupie Brzeszcz

fot: Maciej Dorosiński

Kopalnia Brzeszcze jest jednym z największych pracodawców w woj. małopolskim

fot: Maciej Dorosiński

Jak informowaliśmy w portalu górniczym nettg.pl, 4 sierpnia zarząd spółki Tauron podjął decyzję dotyczącą "warunków brzegowych nabycia części aktywów KWK Brzeszcze, na bazie których powstanie nowa kopalnia". O komentarz poprosiliśmy Witolda Jajszczoka, rzecznika prasowego Spółki Restrukturyzacji Kopalń, do której należy obecnie kopalnia Brzeszcze.

- Spółka Restrukturyzacji Kopalń nie będzie komentować w mediach oświadczenia spółki Tauron. Ciągle prowadzone są rozmowy w sprawie zakupu KWK Brzeszcze przez Tauron i niezmiennie uważamy, że negocjacje biznesowe nie powinny się toczyć za pośrednictwem mediów - stwierdza Jajszczok.

Kopalnia Brzeszcze została przejęta przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń od Kompanii Węglowej 4 maja 2015 r. Zabieg ten miał na celu przeprowadzenie procesu restrukturyzacji kopalni - likwidację majątku nieprodukcyjnego oraz uruchomienie procesu odejść załogi na świadczenia osłonowe. Dzięki pakietowi socjalnemu zatrudnienie w kopalni zmniejszy się z początkowego stanu 2084 osób do ok. 1500.

Zgodnie z porozumieniem strony społecznej z rządem z 17 stycznia br. Brzeszcze do września powinny znaleźć inwestora. W innym przypadku trafią pod skrzydła Nowej Kompanii Węglowej.

- Został podpisany list intencyjny, w którym określono, że transakcja powinna zostać zrealizowana do września. Chcemy, żeby do tego czasu Brzeszcze trafiły do inwestora branżowego - powiedział w ubiegłym tygodniu w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk.

Inwestorem ma być spółka Tauron Polska Energia. Wstępne zainteresowanie kopalnią (pod warunkiem, że będzie tam możliwe efektywne ekonomicznie wydobycie węgla) Tauron wyraził już 16 stycznia. Wkrótce potem powołany przez spółkę zespół rozpoczął kompleksową analizę kopalni, obejmującą w szczególności aspekty prawne, finansowe, techniczne i geologiczne. 15 maja, po nieodpłatnym przejęciu Brzeszcz przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, zarządy obu firm podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie ewentualnego nabycia aktywów kopalni Brzeszcze.

4 sierpnia zarząd Taurona wydał oświadczenie dotyczące warunków brzegowych transakcji. Zastrzega w nim, iż z uwagi na ryzyko zwrotu niedozwolonej pomocy publicznej, oferta na zakup kopalni zostanie złożona jedynie w przypadku sprzedaży aktywów przez SRK w trybie przetargu publicznego. Kluczowe jest również przeprowadzenie procesu restrukturyzacji tych aktywów przez SRK.

Oferta Taurona opiewać będzie na "symboliczną złotówkę" i zostanie złożona przez spółkę celową (SPV), do której przystąpią partnerzy, w tym Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, co pozwoli przeprowadzić transakcję poza bilansem Grupy Tauron. Oferta będzie złożona po podpisaniu przez partnerów porozumienia ustalającego podstawowe warunki wspólnej inwestycji. Następnie, przed dniem zawarcia przez spółkę celową ostatecznej umowy nabycia części aktywów KWK Brzeszcze, konieczne będzie podpisanie umowy łączącej wspólników SPV, która ureguluje m.in. kwestie wzajemnych zobowiązań - czytamy w komunikacie.

Zdaniem zarządu Taurona przed dniem zawarcia przez spółkę celową ostatecznej umowy nabycia SRK powinna zrealizować program restrukturyzacji aktywów KWK Brzeszcze, obejmujący w szczególności: obniżenie poziomu zatrudnienia stałego do 828 etatów, zatrudnienie do 715 osób w formie outsourcingu, zmianę obecnego systemu wynagrodzeń na motywacyjny (średnio ok. 5 000 zł podstawy oraz część zmienna zależna od osiąganych wyników), poniesienie wcześniej zaplanowanych - w związku z wydzieleniem aktywów - niezbędnych wydatków na system wentylacyjny.

Podstawą złożenia oferty nabycia części aktywów są opinie i ekspertyzy doradców Taurona wskazujące powyższe podstawowe założenia opłacalności projektu, jak również określające poziom nakładów inwestycyjnych na lata 2016-2018 w wysokości 253 mln zł oraz zakładające docelowy roczny poziom wydobycia wynoszący ok. 1,5 mln ton od 2017 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.