Górnictwo: sprawa deputatów jeszcze nie na finiszu, ale...

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Na tą chwilę nie jest to plan do zaakceptowania, bo na rynku zrobiłaby się już totalna konkurencja polsko-polska, albo wyselekcjonowane kilka kopalń robiłoby na rzecz koncernów energetycznych - uważa wiceprzewodniczący ZZGwP

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Patrzymy bardzo optymistycznie na to, co dzieje się ze sprawą deputatów, ale o sukcesie będziemy mówili dopiero, gdy będzie uchwalona i przyjęta ustawa - stwierdził w rozmowie z Trybuną Górniczą Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce, który w imieniu komitetu inicjatywy ustawodawczej przedstawiał założenia popartego przez 125 tys. osób projektu w Sejmie.

Za skierowaniem go do dalszego procedowania w komisji opowiedziały się wszystkie parlamentarne kluby, a w zeszłym tygodniu swój własny, przygotowywany od miesięcy projekt przedstawił rząd. Obydwa zakładają jednak takie samo rozwiązanie, czyli sprawiedliwe wypłacanie deputatu węglowego emerytom górniczym z budżetu państwa. Czy to oznacza, że uregulowanie kwestii deputatu jest już tylko formalnością?

Odciążenie dla spółek
O rządowym projekcie przejęcia przez budżet państwa wypłaty emeryckich deputatów węglowych poinformował w zeszłym tygodniu dziennik Rzeczpospolita. Według przedstawionych tam wyliczeń świadczenie dla 235,5 tys. emerytów wyniesie 400 mln zł rocznie. Zarówno związkowcy, jak i politycy zgodnie przyznają jednak, że sprawę trzeba uregulować, tak aby emeryci byli sprawiedliwie potraktowani.

Wskazuje na to nawet wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2005 r., o którym w Sejmie przypomniał Czerkawski. Zaznaczył też, że proponowany obywatelski projekt ustawy podziała nie tylko na rzecz emerytów, ale też samych spółek wydobywczych.

- Spółki węglowe wypłacają, zawieszają i oddają deputat. W niektórych przypadkach wypłaca go ZUS, w innych jest wypłacany tradycyjnie. Proponowana zmiana ustawy pozwoli to uregulować i odciąży spółki górnicze, obniżając koszt wydobycia węgla - wyjaśnił.

Wspólna praca nad projektem
- Wszystko wskazuje na to, że przed wakacjami Sejm nie zdąży się zająć sprawą deputatów - prognozuje Wacław Czerkawski i podkreśla, że strona społeczna chętnie połączy siły z rządową, bo - jak od miesięcy przewidują oba środowiska - prawdopodobnie z połączenia projektu obywatelskiego i rządowego powstanie jeden wspólny.

- Cieszę się, że ten projekt został złożony, bo sprawa deputatów musi zostać uregulowana zgodnie z zasadą sprawiedliwości. (...) Wiedzieliśmy, że są zbierane podpisy pod projektem obywatelskim, ale równolegle toczyły się prace nad projektem przygotowanym przez rząd - mówił Trybunie Górniczej już w marcu poseł na Sejm (a obecnie wiceminister sprawiedliwości) Michał Wójcik.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.