Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.16 PLN (+1.13%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.80 PLN (-0.07%)

ORLEN S.A.

129.18 PLN (+0.22%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.35 PLN (-1.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.39 PLN (-0.23%)

Enea S.A.

20.90 PLN (-0.76%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.20 PLN (+0.21%)

Złoto

5 193.35 USD (+0.68%)

Srebro

87.22 USD (+2.16%)

Ropa naftowa

96.30 USD (-0.60%)

Gaz ziemny

3.24 USD (-0.15%)

Miedź

5.90 USD (+0.20%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.16 PLN (+1.13%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.80 PLN (-0.07%)

ORLEN S.A.

129.18 PLN (+0.22%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.35 PLN (-1.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.39 PLN (-0.23%)

Enea S.A.

20.90 PLN (-0.76%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.20 PLN (+0.21%)

Złoto

5 193.35 USD (+0.68%)

Srebro

87.22 USD (+2.16%)

Ropa naftowa

96.30 USD (-0.60%)

Gaz ziemny

3.24 USD (-0.15%)

Miedź

5.90 USD (+0.20%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Górnictwo: Śląski Związek Gmin i Powiatów podpisze umowę społeczną

fot: Materiały prasowe

- Samorządy w trakcie transformacji będą musiały się mierzyć z licznymi wyzwaniami dotyczącymi rynku pracy, gospodarki i technologii, ochrony środowiska, infrastruktury, finansów czy aspektów społecznych - mówi Kuczera

fot: Materiały prasowe

We wtorek, 11 maja, zarząd Ślaskiego Związku Gmin i Powiatów podjął decyzję o podpisaniu umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego. O decyzji poinformowały portal netTG.pl służby prasowe Związku.

Przypomnijmy, że gminy górnicze w umowie, która została parafowana 28 kwietnia, poza ŚZGiP reprezentuje także Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce. Dokument, nad którym prace trwały przez kilka miesięcy, prawdopodobnie zostanie podpisany w przyszłym tygodniu. Potem będzie musiał przejść przez proces notyfikacyjny w Komisji Europejskiej.

- Mamy świadomość, że ważnym elementem transformacji naszego regionu jest porozumienie rządu z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Jednocześnie chcemy uczestniczyć w dalszych rozmowach związanych z transformacją ze stroną rządową, o co zabiegaliśmy w ostatnich miesiącach. W ten sposób możemy mieć wpływ na proces zmian, które nastąpią w naszym województwie w wielu sferach, zwłaszcza społecznej i gospodarczej, a także zadbać o interesy naszych lokalnych społeczności – powiedział przewodniczący ŚZGiP oraz prezydent Rybnika Piotr Kuczera, który w ubiegłym tygodniu był gościem Rozmowy portalu netTG.pl. Materiał można ją obejrzeć na naszym kanale w serwisie YouTube. 

To wówczas Piotr Kuczera poinformował, że zarząd Związku na najbliższym posiedzeniu podejmie decyzję ws. podpisania umowy społecznej dla transformacji górnictwa i województwa śląskiego. 

W czasie rozmowy przewodniczący wskazał, że uwaga mediów i opinii publicznej głównie zwróciła się w stronę kwestii wygaszania kopalń i sytuacji górników.

- Dla mnie punktem wyjścia tak naprawdę jest rozmowa o tym, co z terenami pogórniczymi. W jaki sposób chcemy je dofinansować, aby w ogóle jakakolwiek forma życia gospodarczego była tam możliwa. Proszę zwrócić uwagę na kilka elementów, które znacznie utrudniają ten rozwój. To jest kwestia pozostawionych szkód górniczych, uregulowania gospodarki wodnej, zanieczyszczeń gleby czy remediacji tych terenów. Dlatego chciałbym, aby ten biznes, który się tu pojawi, był przede wszystkim biznesem długofalowym, aby działał przez co najmniej kilkadziesiąt lat – powiedział przewodniczący ŚZGiP.

Całość rozmowy do obejrzenia pod tym linkiem

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rosomak podpisał umowę na dostawę platform pojazdowych systemu przeciwlotniczego

Siemianowicki Rosomak podpisał podpisał w środę 11 marca umowę z KIA Corporation na dostawę platform pojazdowych dla sytemu SAN - poinformowała spółka.

Decyzja MAE to działanie doraźne, bez znaczącego wpływu na ceny ropy

Według eksperta ds. energetyki Wojciecha Jakóbika skierowanie na rynek 400 mln baryłek ropy naftowej przez kraje Międzynarodowej Agencji Energetycznej, to działanie doraźne, które może przynieść “lekką ulgę“. W jego ocenie, uruchomienie rezerw nie ma znaczącego wpływu na światowe ceny ropy.

Ważna inwestycje PGG pozwoli na odtworzenie bazy zasobowej

W ruchu Chwałowice kopalni ROW realizowana jest ważna inwestycja pozwalająca m.in. na realizację zapisów Umowy Społecznej.

Zapasy gazu w magazynach UE wynoszą 29 proc., w Polsce - ok. 48 proc.

Zapasy gazu ziemnego w magazynach UE wynoszą 29,3 proc. wobec średniej 5-letniej na tę porę wynoszącej 42,7 proc. W magazynach znajduje się obecnie 334,43 TWh gazu - wynika z wyliczeń firmy Gas Infrastructure Europe.