Górnictwo: setna Barbórka w kopalni Sośnica

fot: Witold Gałązka/ARC

Z okazji Barbórki przypadającej w roku jubileuszu stulecia kopalni Sośnica w Gliwicach wydano uroczysty obiad dla górników i honorowych gości

fot: Witold Gałązka/ARC

+14 Zobacz galerię

Galeria
(17 zdjęć)

Jubileuszową uroczystość barbórkową w stulecie kopalni węgla Sośnica obchodzono w sobotę, 2 grudnia, w Gliwicach. Akademię i tradycyjny uroczysty obiad dla jubilatów zorganizowano o godz. 13.00 w hali stołówki dla studentów Wydziału Górnictwa Politechniki Śl. przy ul. Lużyckiej. W przemówieniach wielu gości nie kryło, że miejsce jest dla nich wyjątkowe, bo dobrze pamiętają je z lat studenckich, gdy zaczynali zdobywać górnicze szlify.

W przemówieniach nie ukrywano radości, dumy i gratulacji, że ogromnym wysiłkiem całej załogi oraz wielu osób, które wsparły kopalnię, udało się przejść najtrudniejszą w stuletniej historii zakładu próbę i przepędzić widmo likwidacji, która groziła Sośnicy jeszcze na początku tego roku.

Dariusz Rębielak, dyrektor kopalni Sośnica, przypomniał, że w chwili włączenia do Polskiego Grupy Górniczej sytuacja kopalni była bardzo trudna.

- Postanowiono jednocześnie wprowadzić bardzo drastyczny plan restrukturyzacji zakładu, którego celem było uzyskanie dodatniego wyniku ekonomicznego. Dzięki zaangażowaniu załogi i determinacji kierownictwa udało się ten cel osiągnąć - mówił. 

Na Barbórkę w Sośnicy licznie przybyli parlamentarzyści: senatorowie RP Adam Gawęda i Krystian Probierz, posłanki Barbara Dziuk i Izabela Kloc, posłowie Jarosław Gonciarz, Jerzy Polaczek, Piotr Pyzik, Krzysztof Sitarski.
Obecni byli też wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, samorządowcy z Gliwic, Rudy Śląskiej, gminy Gierałtowice, przedstawiciele nadzoru górniczego z wiceprezesem WUG Piotrem Wojtachą, GIG, SITG, szefowie spółek górniczych i kooperujących, duchowieństwo parafii, na których terenie działa kopalnia, reprezentanci wojska, policji, straży pożarnej i innych instytucji publicznych, związkowcy.

Polską Grupę Górniczą reprezentowali Jerzy Janczewski - wiceprezes ds. pracowniczych oraz Andrzej Paniczek - wiceprezes ds. finansowych PGG.

Zgromadzeni obejrzeli m.in. okolicznościowy film, zrealizowany w kopalni Sośnica z okazji jubileuszu stulecia. Kopalnia uruchomiła też na Barbórkę okolicznościową stronę internetową pod adresem www.100lat.kopalniasosnica.pl, gdzie zamieszczone zostały filmowe: poczet dyrektorów zakładu górniczego 1917-2017, pamiątkową galerię pracowników 2017 i kalendarium 100-lecia.

W sobotę podczas uroczystości na jednej scenie w Gliwicach spotkało się w komplecie 12 ostatnich dyrektorów kopalni Sośnica, których nagrodzono brawami i jubileuszowymi pamiątkami.

W trakcie akademii stopnie Dyrektora Górniczego nadano Grzegorzowi Chorosiowi (kierownikowi zespołu szkoleń Sośnicy) i Jarosłowi Grzybowskiemu (inżynierowi BHP pod ziemią).
Przyznano też odznaczenia państwowe: złotym medalem "Za Długoletnią Służbę" uhonorowano Bogdana Marcelewicza, a srebrnymi - Andrzeja Brackiego i Słowimira Olbrychta.
Pawłowi Dudzińskiemu, Pawłowi Grzesińskiemu, Romanowi Holeszowi, Sławomirowi Litwinowi, Andrzejowi Ogazie, Jarosławoi Piekarzowi, Dariuszowi Staroniowi, Januszowi Szymie i Lechowi Zalewskiemu nadano odznaki "Zasłużony dla Górnictwa".
61 górników kopalni Sośnica wyróżniono także za ćwierć wieku pracy.

Mistrzowską oprawę muzyczną zapewnił renomowany zespół muzyków Górniczej Orkiestry Dętej Kopalni Sośnica pod kierunkiem Lesława Podolskiego.

Przed tradycyjną ucztą barbórkową zmówiono modlitwę, a dyrektor Dariusz Rębielak wzniósł toast za górników, jubileusz kopalni i jej pomyślność. Poniosło się gromkie "Sto lat!" (dwukrotnie, ponieważ okazało się, że posłanka Barbara Dziuk, która najpierw przyjęła życzenia z okazji "górniczych" imienin, obchodziła w sobotę także swe urodziny). Na zakończenie Barbórki salę bawił ze sceny rybnicki Kabaret Młodych Panów.

W galerii: akademia i uroczysty obiad barbórkowy kopalni Sośnica, sobota 2 grudnia 2017 r., Gliwice, stołówka studencka Politechniki Śl. przy ul. Łużyckiej (zdjęcia Witold Gałązka - Trybuna Górnicza, portal nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Konferencja „Trójkąt Transformacji”. Nie tylko o nowych szansach dla regionów górniczych

W auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach trwa konferencja „Trójkąt Transformacji”, Rozmawiamy o transformacji energetycznej, przyszłości gmin górniczych, finansowaniu MŚP, bezpieczeństwie cyfrowym, zasobach strategicznych i odporności regionu. W konferencji biorą udział m.in. przedstawiciele rządu, przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy. Wydarzenie zorganizowali: Wydawnictwo Gospodarcze, właściciel „Trybuny Górniczej” i portalu nettg.pl oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Kodeks dobrych praktyk w ostatniej fazie konsultacji

Ministerstwo Aktywów Państwowych jest otwarte na pomysły dotyczące wdrażania idei local content. Kodeks dobrych praktyk w tym obszarze jest w ostatniej fazie konsultacji i w najbliższym czasie może zostać podpisany przez premiera - poinformowała wiceminister aktywów państwowych Eliza Zeidler.

Rozruch Maszyn Industriady 2026 - 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson

To będzie artystyczna podróż między tradycją a technologią - 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson w Katowicach odbędzie się Rozruch Maszyn Industriady 2026. W programie wyjątkowe spektakle, nowoczesne multimedia i teatr uliczny. - Wydarzenie będzie efektownym prologiem przed weekendową Industriadą, organizowaną w 48 obiektach na terenie województwa śląskiego – podkreślają w Instytucie im. Wojciecha Korfantego, który organizuje festiwal.

Połączyli potencjał całej branży surowcowej

Wspólny front nauki, geologii i górnictwa dla cyberbezpieczeństwa sektora. Politechnika Śląska oraz Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy dołączają do ISAC SIG — centrum wymiany i analizy informacji o zagrożeniach dla sektora surowców i georóżnorodności. Porozumienie w tej sprawie podpisano 10 czerwca br. w Politechnice Śląskiej. To kolejny etap budowy krajowej platformy współpracy na rzecz odporności cyfrowej górnictwa, energetyki, sektora surowcowego i infrastruktury krytycznej.