Górnictwo: samorządowcy poznali program naprawczy KW

fot: ARC

Zarząd KW spotkał się z samorządowcami w czwartek, 12 grudnia, w siedzibie spółki w Katowicach

fot: ARC

- Mogę państwa uspokoić, że nie ma planów likwidacji kopalń. Przygotowujemy proces łączenia zakładów, który w obecnej sytuacji spółki jest niezbędny - wyjaśnił Marek Uszko, wiceprezes Kompanii Węglowej podczas spotkania z samorządowcami z gmin górniczych.

Odbyło się ono w czwartek, 12 grudnia, w siedzibie spółki w Katowicach - informuje biuro prasowe Kompanii.

Zarząd spółki zaprosił przedstawicieli 45 gmin, na terenie których funkcjonują jej kopalnie , by poinformować o bieżącej sytuacji firmy oraz przedstawić podstawowe założenia planu restrukturyzacji. Na początku spotkania Marek Uszko, wiceprezes zarządu zapewnił, że opracowywany plan restrukturyzacji, który jest właśnie konsultowany ze stroną społeczną ma za zadanie w maksymalny sposób chronić miejsca pracy oraz potencjał produkcyjny firmy.

Przypomniał, że kluczowymi założeniami planu jest łączenie kopalń, sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice oraz restrukturyzacja zatrudnienia.

Wiceprezes Uszko przyznał, że w tej kwestii największy problem dotyczy administracji, gdzie przerost zatrudnienia dotyczy obecnie ponad 1000 osób (pracownicy dołowi oraz przeróbki węgla mają gwarancje pracy). Zapewnił jednak, że zarząd przedstawił już stronie społecznej kilka wariantów rozwiązań, które pozwoliłyby uniknąć zwolnień z przyczyn ekonomicznych w tej grupie zawodowej.

Sytuacja finansowa Kompanii Węglowej pogorszyła się z powodu drastycznego spadku cen węgla na rynkach światowych, które w tym roku są znacząco niższe niż w latach poprzednich. To z kolei wiąże się ze spadkiem przychodów firmy oraz spadkiem wydobycia. Wiceprezes Uszko zapewnił jednak samorządowców, że ta sytuacja nie była dla zarządu zaskoczeniem.

- W 2012 roku wiedząc o tym, że przychody firmy ulegną obniżeniu ograniczyliśmy koszty funkcjonowania firmy o 800 mln zł. W tym roku oszczędności wyniosły kolejne 800 mln zł. Ale jest granica poniżej, której nie możemy zejść, bo zagrożone byłoby bezpieczeństwo pracy, które jest dla nas priorytetem - zapewnił wiceprezes. Dodał, że w obecnej sytuacji kluczową sprawą jest utrzymanie płynności finansowej firmy.

Kompania Węglowa terminowo płaci wynagrodzenia pracownikom oraz reguluje wszystkie opłaty i zobowiązania wobec ZUS. Wiceprezes Uszko przypomniał także, że spółka spłaciła do tej pory 1,7 mld zł długu odziedziczonego po pięciu spółkach węglowych, a do 2015 roku spłaci pozostałe 300 mln zł.

Jacek Nowak, wiceprezes zarządu ds. ekonomiki i finansów, podczas specjalnej prezentacji przedstawił zebranym samorządowcom wyniki finansowe spółki na tle sektora górniczego. Przypomniał, że za 9 miesięcy tego roku średnia cena węgla sprzedawanego przez Kompanię Węglową obniżyła się o ponad 50 zł, co znacząco wpłynęło na sytuację firmy.

Piotr Rykala, wiceprezes ds. pracy oraz zarządzania i rozwoju przypomniał, że w ciągu 10-lat istnienia Kompanii Węglowej zatrudnienie w firmie zmniejszyło się o 30 tys. pracowników (z 85 tys. do 55 tys. na koniec 2013 roku). Nikt nie został zwolniony, proces odbywał się na zasadzie dobrowolnych odejść i odejść na emerytury.

- Proszę pamiętać, że w ciągu tych 10-lat Kompania Węglowa przyjęła do pracy 21 tys. osób. Proces ten będzie kontynuowany, choć w mniejszym zakresie - podkreślił wiceprezes Rykala.

Samorządowcy pytali przede wszystkim o proces łączenia kopalń, obawiając się, że w konsekwencji może doprowadzi on do likwidacji niektórych kopalń. Marek Uszko, jeszcze raz zapewnił, że nie będzie likwidacji kopalń. Ograniczona może zostać za to infrastruktura na powierzchni.

- Dla nas najważniejsze jest złoże, jego właściwa eksploatacja i ochrona. Do tego zostaliśmy powołani i to zapisane jest w naszych koncesjach na wydobycie - powiedział wiceprezes Uszko.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.