Górnictwo: rusza portal Polski Rynek Węgla

fot: Jarosław Galusek/ARC

Początek katowickiego Oddziału ARP SA wiązał się z powstaniem Kompanii Węglowej, bo to właśnie z Kompanii wydzielony został zakres zadań związany z procesami restrukturyzacyjnymi, które przejął nasz nowo powołany Oddział - wyjaśnia Henryk Paszcza

fot: Jarosław Galusek/ARC

Wymiana informacji z rynkiem na temat aktualnej sytuacji w górnictwie, przedstawianie analiz dla przedsiębiorców górniczych, instytucji finansowych i podmiotów działających na rynku energetycznym oraz prezentacja cyklicznych publikacji i biuletynów informacyjnych wykonywanych na zamówienie - to główna tematyka, która znajdzie się na nowym portalu internetowym Polski Rynek Węgla. Inauguracja portalu, stworzonego staraniem katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, odbędzie się we wtorek, 30 września w siedzibie Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

- Portal www.polskirynekwegla.pl został zaprojektowany jako nowoczesne narzędzie internetowe ułatwiające komunikację oddziału ze współpracującymi przedsiębiorstwami, administracją publiczną, mediami i kontrahentami. Umożliwia równoczesną pracę stu użytkowników wewnętrznych i zewnętrznych - mówi Henryk Paszcza, dyrektor katowickiego oddziału ARP.

Działający dotychczas portal internetowy ARP został poddany gruntownej przebudowie, uwzględniającej współczesne technologie internetowe. Nowy serwis charakteryzuje się spójną, czytelną strukturą stron, intuicyjną nawigacją, przejrzystym menu oraz dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Oferta dla podmiotów z sektora górnictwa węgla kamiennego zawiera dane o charakterze przekrojowym lub dotyczące jednorodnych obszarów działalności górniczej, takich jak wydobycie i produkcja, sprzedaż i jej kierunki, ceny i zapasy węgla, jakość produkcji i sprzedaży, wpływ działalności górniczej na środowisko, dane o przeróbce mechanicznej węgla i zagospodarowaniu metanu oraz podstawowe charakterystyki techniczne sektora.

W portalu znajdą się też informacje o sytuacji na światowym, europejskim i krajowym rynku węgla kamiennego, relacjach popytowo- podażowych, zachodzących trendach rynkowych i poziomie importu węgla na rynek polski.

W ramach portalu publikowany będzie Polski Indeks Rynku Węgla Energetycznego (Polish Steam Coal Market Indeks - PSCMI) - grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym (indeks PSCMI 1) oraz krajowym rynku ciepła (indeks PSCMI 2). Wskaźniki te bazują na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego (loco kopalnia) w warunkach jakościowych dostosowanych do potrzeb odbiorców.

Polski Indeks Rynku Węgla Energetycznego jest prawnie zastrzeżony, a jego właścicielami są Agencja Rozwoju Przemysłu SA i Towarowa Giełda Energii SA, będące wraz z Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN współwłaścicielami metodologii ich obliczania.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.