Górnictwo: rozpoczęło się spotkanie z premierem

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Głównym tematem spotkania ma być raport końcowy z prac międzyresortowego zespołu ds. funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W Kancelarii Premiera rozpoczęło się w środę (25 czerwca) kolejne, piąte już spotkanie Donalda Tuska z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. W rozmowach uczestniczy też wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz.

Związkowcy oczekują, że rozmowy dotyczyć będą m.in. obciążenia branży podatkami i opłatami, a także - szerzej - funkcjonowania całego sektora paliwowo-energetycznego w kontekście obecnych poziomów cen węgla.

W spotkaniu po stronie rządowej, oprócz premiera, uczestniczy wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz. Kieruje on powołanym w maju międzyresortowym zespołem, który pracuje nad rozwiązaniami mającymi poprawić trudną sytuację branży górnictwa węgla kamiennego.

To już piąte spotkanie premiera ze związkowcami w tej kwestii. Ostatnie miało miejsce 5 czerwca w Katowicach. Donald Tusk zapowiedział wówczas, że naprawiając sytuację w górnictwie, rząd będzie unikał scenariuszy drastycznych polegających na likwidacji nierentownych kopalń.

Szef rządu relacjonował też wówczas, że rządowy zespół przygotował rekomendacje ws. możliwości ograniczania importu węgla, miał się też zastanawiać nad ograniczeniem niekorzystnego importu energii. Innym tematem 5 czerwca była koncepcja utworzeniu sieci państwowych składów węgla.

Związkowcy sygnalizowali wówczas, że nie zdążono poruszyć tematów związanych m.in. z obciążeniami branży. Jak zaznaczył szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, strona społeczna oczekuje m.in. przedyskutowania tego tematu w środę.

- To kwestie obciążeń finansowych, ale też kwestie funkcjonowania w ogóle systemu paliwowo-energetycznego, bo inaczej przy obecnych niskich cenach węgla funkcjonują kopalnie, a inaczej energetyka. Odbiorcy nie odczuli w rachunkach spadku cen paliwa, a spółki energetyczne osiągają w ten sposób gigantyczne zyski, którymi nie zamierzają się dzielić - powiedział w środę Kolorz.

Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności podkreślił też, że jednym z pilnych problemów jest szybkie odzyskanie płynności finansowej przez branżę.

Kolorz powiedział dziennikarzom przed spotkaniem z premierem, że pętla na szyi spółek węglowych się zaciska, dlatego krok do przodu w rozmowach z rządem jest potrzebny.

Dodał, że przede wszystkim chodzi o poprawę sytuacji finansowej spółek węglowych, a także o to, by beneficjentem zysków energetyki byli też ci, którzy dają wsad, czyli górnictwo.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.