Górnictwo: rozmowy związków zawodowych z zarządem PGG przyniosły porozumienie

fot: Andrzej Bęben/ARC

Spółka jest związana opiniami niezależnych biegłych rewidentów i nie ma podstaw do dokonywania zmian zgodnie z zaleceniami NIK - podkreślono w stanowisku

fot: Andrzej Bęben/ARC

Podpisaniem porozumienia zakończyły się piątkowe (8 maja) rozmowy zawiązków zawodowych z zarządem Polskiej Grupy Górniczej. Zakończył się pat w największej spółce górniczej, który trwał od połowy kwietnia.

Porozumienie zakłada zmniejszenie czasu pracy i pensji o 20 proc. w maju. To oznacza, że górnicy z PGG będą mieli wolne piątki, a jako że porozumienie działa wstecz, to w przyszłym tygodniu dniem bez pracy będzie czwartek i piątek. Do 10 czerwca zarząd ma przedstawić plan funkcjonowania spółki do końca roku. Oprócz tego związkowcy oczekują na przedstawienie planu przywrócenia zawieszonych wcześniej robót przygotowawczych w kopalniach. Od tego, czy plan naprawczy zostanie przedstawiony do 10 czerwca będzie zależało, czy związki zawodowe zgodzą się na obcięcie czasu pracy i wynagrodzeń w kolejnych miesiącach.

- Pracownicy pytali, o co ten spór? Dla nas bardzo ważną kwestią było to, żeby mieć pewność, że PGG będzie funkcjonowała dalej i żeby nie okazało się, że po trzech miesiącach spółki nie będzie - zaznaczył Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności. 

"Zarząd Polskiej Grupy Górniczej S.A. wyraża zadowolenie i dziękuje za zmianę stanowiska stronie społecznej, która zgodziła się na zawarcie w piątek 7 maja porozumienia umożliwiającego obniżenie wymiaru czasu pracy i ubieganie się przez spółkę o dofinansowanie w ramach rządowego programu tarczy antykryzysowej" - można przeczytać w komunikacie spółki.

Jak poinformowali przedstawiciele PGG, porozumienie podpisano na okres jednego miesiąca z mocą od 1 maja tego roku. Strony uzgodniły, że w tym czasie wymiar czasu pracy wszystkich zatrudnionych w PGG S.A. obniżony zostaje o 20 proc., co zostanie osiągnięte przez wprowadzenie czterech dodatkowych dni wolnych, które przypadną 14, 15, 22 i 29 maja. Pracownikom przysługiwało będzie wynagrodzenie proporcjonalne do obniżonego wymiaru czasu pracy – składniki wynagrodzeń określone stawkami miesięcznymi ulegają pomniejszeniu w okresie obowiązywania porozumienia o 20 proc. Zapisano, że proporcjonalnemu zmniejszeniu ulegnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone w porozumieniu z 21 lutego 2020 r. (tzn. po ostatnich podwyżkach wynagrodzeń w PGG). Dodatkowy dzień wolny nie będzie opłacany, a pracującym wtedy przy zabezpieczeniu ruchu kopalni w zamian udzielony zostanie inny wolny dzień bezpłatny w ciągu tygodnia. Oprócz tego zarząd PGG zadeklarował, że do 10 czerwca przekaże organizacjom związkowym plan funkcjonowania spółki do końca 2020 r. Ustalono też, że strony przystąpią do rozmów na temat dalszego funkcjonowania PGG.

- Porozumienie ze związkami zawodowymi pozwoli zrealizować pełny trzypunktowy pakiet działań osłonowych proponowany przez zarząd w połowie kwietnia. Osiągnięta zgoda daje nam możliwość skorzystania w maju ze wsparcia rządowego w ramach tarczy antykryzysowej – powiedział po podpisaniu porozumienia Tomasz Rogala, prezes PGG.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.