Górnictwo: Rada Pracowników KW wyrazi opinię później

fot: Andrzej Bęben/ARC

Rozpoczęcie współpracy z Kompanią wiąże się z uzyskaniem statusu autoryzowanego sprzedawcy

fot: Andrzej Bęben/ARC

Planowane na środę (10 września) spotkanie Rady Pracowników Kompanii Węglowej z jej zarządem ws. konsultacji "Planu naprawczego spółki na lata 2014-2020" zostało przesunięte - jak poinformowało biuro prasowe spółki - pod koniec września.

Przewodniczący Rady, Jarosław Grzesik (i zarazem szef górniczej Solidarności), jest na 2-tygodniowym urlopie. Urlopuje się także Dariusz Potyrała. przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Przypomnijmy, że 2 września w siedzibie Kompanii jej zarząd spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych działającymi w spółce, rozpoczynając tym samym konsultacje społeczne dotyczące wdrożenia "Planu naprawczego...".

Zarząd Kompanii Węglowej S.A. rozpoczął konsultacje społeczne dotyczące wdrożenia "Planu naprawczego spółki na lata 2014-2020". 2 września 2014 r. w siedzibie Kompanii w Katowicach odbyło się spotkanie Zarządu spółki w tej sprawie z przedstawicielami związków zawodowych. Dyskusja trwała kilka godzin. Kolejne spotkanie ze związkami zawodowymi zaplanowano na 9 września, zaś spotkanie z przedstawicielami Rady Pracowników odbędzie się pod koniec września.

Konsultowany przez zarząd spółki "Plan naprawczy..." zakłada m.in. :
• pozyskanie niezbędnych środków na dofinansowanie działalności spółki,
• programy restrukturyzacyjne dla poszczególnych kopalń kształtujące ich zdolności produkcyjne odpowiednio do aktualnego rynku,
• racjonalizację zatrudnienia i urealnienia kosztów wynagrodzeń i świadczeń pozapłacowych stosownie do sytuacji rynkowej i możliwości ekonomiczno-finansowych KW,
• zwiększenie przychodów ze sprzedaży poprzez poprawę jakości i średnich cen węgla,
• zmiany w strukturze organizacyjnej spółki i jej grupie kapitałowej.

Rada pracowników jest organem reprezentacji pracowniczej ustanowionym na mocy ustawę 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Wprowadzono ją do polskiego prawa, by wdrożyć dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (z 2002 r.) ustanawiającą ogólne ramowe warunki informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami we Wspólnocie Europejskiej.

Rady pracowników powinny być tworzone u pracodawców, którzy prowadzą działalność gospodarczą i zatrudniają co najmniej 50 pracowników. Obowiązek tworzenia rad nie dotyczy pracodawców publicznych: urzędów, szkół, służb mundurowych, sądów itp., a także przedsiębiorstw państwowych, mieszanych i państwowych instytucji filmowych, w których istnieją organy o podobnym charakterze, a których ustawa z 2006 r. nie uchyliła.

U pracodawcy zatrudniającego ponad 500 osób w skład rady pracowników wchodzi 7 osób, które nie są faktycznymi reprezentantami pracodawcy, czyli kierownikami zakładów pracy i ich zastępcami, członkami organu zarządzającego, głównymi księgowymi oraz zatrudnieniowymi jako radcy prawni, a także pracownikami młodocianymi.

Obowiązek konsultacji, który na pracodawcę nakłada ustawa, dotyczy tylko stanu, struktury, przewidywanych zmian w zakresie zatrudnienia, jego podstaw oraz organizacji pracy. Nie dotyczy on działalności i sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.