Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 740.44 USD (-0.20%)

Srebro

86.92 USD (-0.09%)

Ropa naftowa

105.12 USD (+0.78%)

Gaz ziemny

2.92 USD (-0.21%)

Miedź

6.46 USD (-0.55%)

Węgiel kamienny

114.75 USD (+2.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 740.44 USD (-0.20%)

Srebro

86.92 USD (-0.09%)

Ropa naftowa

105.12 USD (+0.78%)

Gaz ziemny

2.92 USD (-0.21%)

Miedź

6.46 USD (-0.55%)

Węgiel kamienny

114.75 USD (+2.00%)

Górnictwo: pracownicy PGG świętowali stulecie I powstania śląskiego na pikniku rodzinnym w ogrodach kurii

fot: Witold Gałązka/ARC

Ok. trzech tysięcy pracowników PGG z rodzinami w niedzielę po południu świętowało na pikniku w ogrodach kurii metropolitalnej w Katowicach

fot: Witold Gałązka/ARC

+28 Zobacz galerię

Galeria
(31 zdjęć)

Na wielki piknik rodzinny w ogrodach katowickiej kurii metropolitalnej z okazji stulecia wybuchu I powstania śląskiego zaprosiła Polska Grupa Górnicza swych pracowników z bliskimi po uroczystej mszy św., którą abp. Wiktor Skworc koncelebrował w południe, w niedzielę 11 sierpnia.

Niedzielne świętowanie w Polskiej Grupie Górniczej zaplanowano dla uczczenia ważnej powstańczej rocznicy. Wiekszość wśród Górnoślązaków, którzy chwycili za broń w latach 1919-1921 stanowili górnicy. Ok. 1,4 tys. z nich oddało życie za przyłączenie Górnego Śląska do Macierzy.

Uczestniczący w uroczystościach PGG wiceminister energii Adam Gawęda przypomniał, że rozpoczęły się one w niedzielę od złożenia kwiatów pod pomnikiem Wojciecha Korfantego.
- Nie możemy zapominać o tych, którzy ofiarowali swoją krew, pot, po to, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce – mówił. Po południu wiceminister Gawęda pozdrowił również pracowników PGG w ogrodach podczas pikniku rodzinnego.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podkreślał:
- Naszą ambicją jest także, aby historia powstań śląskich wróciła do dyskusji przy stołach w domu. Ważne jest nie tylko uczyć się w szkole, ale ważne jest, żeby Śląsk mówił o powstaniach, aby rodziny o nich mówiły. 

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala powiedział w niedzielę, że tradycje powstańcze są bardzo żywe wśród braci górniczej:
– Dowodem tego jest chociażby dzisiejsza uroczystość. W strukturach PGG jest kopalnia w Mysłowicach, gdzie I powstanie się rozpoczęło – mówił.

Na piknik z niezliczonymi atrakcjami dla najmłodszych i dorosłych gości przyszło ok. trzech tysięcy pracowników PGG. Ze sceny grała dla gości orkiestra Happy Big Band pod kierownictwem Mirosława Kaszuby (utworzona w 2005 r. z muzyków orkiestr w kopalniach Śląsk i Mysłowice-Wesoła). Była loteria z nagrodami i mnóstwo dobrej zabawy, zadbano też o smaczne różnorodne menu.

Kulminacją niedzielnych uroczystości Polskiej Grupy Górniczej będzie widowisko historyczno-muzyczne, które rozpocznie się w katowickiej katedrze o godz. 19. Swój udział w wydarzeniu zapowiedział m.in. premier Mateusz Morawiecki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prezydent podpisał nowelę umożliwiającą pożyczki z ARP dla JSW i Azotów

Prezydent Karol Nawrocki podpisał nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju, której celem jest umożliwienie Agencji Rozwoju Przemysłu udzielania pożyczek przedsiębiorstwom górniczym i innym spółkom o istotnym znaczeniu dla gospodarki, w tym JSW i Azotom.

Na Bałtyku rozpoczęto instalację fundamentów turbin na farmie wiatrowej Baltica 2

Na Morzu Bałtyckim rozpoczęto instalację monopali pod turbiny morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 - poinformowali w poniedziałek w Gdańsku przedstawiciele PGE i Orsted. Zainstalowanych zostanie 111 monopali - pod 107 turbin wiatrowych i cztery morskie stacje elektroenergetyczne.

Związkowcy chcieli oddać petycję w sprawie Zielonego Ładu, nikogo nie zastali. „Tak pracują wybrańcy narodu”

W poniedziałek, 11 maja, przedstawiciele związków zawodowych odwiedzili biura senatorów ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Związkowcy chcieli przekonać w ten sposób parlamentarzystów do poparcia prezydenckiego wniosku dotyczącego przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie Zielonego Ładu. - To referendum nie dotyczy tylko Śląska. Ono tak naprawdę dotyczy całej Polski, wszystkich Polaków, bo to, jak się ono zakończy, będzie miało wpływ na przyszłość naszą, naszych dzieci i naszych wnuków - przekonywał w Katowicach Rafał Jedwabny, szef WZZ Sierpnia 80 w PGG.

Elastyczność i wolność w sercu nowoczesnego miasta – czy mieszkania na wynajem w abonamencie to dobry pomysł?

Współczesny styl życia w dynamicznym otoczeniu wymaga od nas niezwykłej mobilności oraz umiejętności szybkiego adaptowania się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zobowiązań na rzecz rozwiązań, które pozwalają zachować pełną niezależność bez konieczności wiązania się długoletnimi kredytami hipotecznymi. Wybór odpowiedniego miejsca do życia staje się zatem deklaracją naszych priorytetów, gdzie komfort oraz bliskość centrum grają zazwyczaj pierwsze i najważniejsze skrzypce w codziennym grafiku.