Górnictwo: postępowanie środowiskowe ws. kopalni Imielin-Północ zostało po raz kolejny przedłużone

fot: Krystian Krawczyk

Projekt budowy nowej kopalni, która docelowo ma być trzecim ruchem zakładu zespolonego Piast-Ziemowit, obejmuje również rozbudowę istniejących już ruchów

fot: Krystian Krawczyk

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska kolejny raz przedłużył postępowanie dotyczące wydobycia węgla ze złoża Imielin-Północ. Tak jak w poprzednim przypadku zwłoka została uzasadniano „skomplikowanym charakterem sprawy”. Nowy termin rozpatrzenia sprawy został wyznaczony na 14 lutego 2020 r.

Przypomnijmy, że 21 sierpnia br. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, na wniosek Polskiej Grupy Górniczej, nadała rygor natychmiastowej wykonalności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Wydobywanie węgla kamiennego ze złoża „Imielin Północ”. Mieszkańcy odwołali się jednak od tej decyzji. W tym przypadku odwołanie musi rozpatrzyć Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie. Jak poinformował Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w piśmie z 6 grudnia sprawa nie może być rozpatrzona w ustawowym terminie z uwagi na „skomplikowany charakter”. Nowy termin załatwienia sprawy został wyznaczony na 14 lutego. Z tego samego powodu postępowanie zostało już przesunięte w październiku br.

Decyzja środowiskowa to jeden z kluczowych etapów w procesie wydania koncesji wydobywczej. Plany wydobycia węgla ze złoża Imielin-Północ spotkały się jednak ze zdecydowanym sprzeciwem mieszkańców i samorządowców. Ludzie boją się, że szkody górnicze zniszczą ich domy, drogi i lokalną infrastrukturę.

Projekt budowy nowej kopalni, która docelowo ma być trzecim ruchem zakładu zespolonego Piast-Ziemowit, obejmuje również rozbudowę istniejących już ruchów. Nowa kopalnia ma wydobywać węgiel ze złoża Imielin-Północ (zasoby to 70 mln t), a cały projekt zakłada również udostępnienie złóż Ziemowit Głęboki (140 mln t) oraz Piast Głęboki (90 mln t). Razem nakłady inwestycyjne na realizację tego projektu mają wynieść 6 mld zł. Wydobycie węgla ze złoża Imielin-Północ ma się rozpocząć w 2025 r., a na budowę nowej kopalni Polska Grupa Górnicza zamierza przeznaczy ok. 1,1 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.