Górnictwo: Ponad 900 kontroli w kopalniach, sprawdzano jak kopalnię walczą z epidemią

fot: Kajetan Berezowski

W ruchu Bobrek kopalni Bobrek-Piekary, górnicy pochwalili się własną instalacją odkażającą. Wykonali ją górnicy z Działów Mechanicznego i Elektrycznego.

fot: Kajetan Berezowski

Organy nadzoru górniczego od kwietnia do połowy października przeprowadziły w kopalniach 923 kontrole, które były związane z przestrzeganiem procedur mających na celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa - poinformowały służby prasowe Wyższego Urzędu Górniczego. 

WUG wskazuje, że jeszcze wiosną tego roku to śląskie kopalnie były ogniskami COVID-19, a cały Śląsk przodował pod względem liczby osób zakażonych koronawirusem w ogólnopolskich statystykach. Przez to też polski górnik przez kilka długich tygodni był symbolem pandemii. Dzisiaj sytuacja w śląskich zakładach górniczych jest ustabilizowana.

„Działania podjęte wiosną i latem przez organy nadzoru górniczego i przedsiębiorców górniczych pozwoliły wygasić ogniska zakażeń i stłumić ich rozwój w kopalniach podziemnych, w których, z uwagi na specyfikę tych organizmów gospodarczych, wyjątkowo trudno jest zachować choćby wymóg dystansu społecznego. Wielu górników chorobę przeszło w sposób bezobjawowy, ale nikt - ani przedsiębiorcy, ani Wyższy Urząd Górniczy wraz z jednostkami podległymi - nie lekceważy wciąż istniejącego zagrożenia” - czytamy w komunikacie Urzędu.

Kontrola prowadzone przez nadzór górniczy obejmowały: sposoby realizacji procedur wprowadzonych w zakładach górniczych w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

Skupiono się na obowiązujących zasady związanych z wchodzeniem i poruszaniem się po terenie zakładu górniczego pracowników własnych oraz pracowników firm zewnętrznych (pomiar temperatury przed wejściem na teren zakładu czy też obowiązek zasłaniania ust i nosa), na dostępie pracowników do środków ochrony indywidualnej (maseczki ochronne, przyłbice, rękawice jednorazowe, środki dezynfekujące), skuteczności informowania pracowników o zagrożeniu i działaniach prewencyjnych oraz zasadach dotyczących wyznaczenia pomieszczeń odosobnienia na wypadek stwierdzenia podwyższonej temperatury.

WUG na swojej stronie internetowej redaguje i aktualizuje specjalną podstronę zatytułowaną „COVID-19: rekomendacje, wytyczne, pomoc", na której publikowane są najważniejsze informacje, m.in. dotyczące funkcjonowania samego urzędu w warunkach zagrożenia epidemicznego oraz raporty z kontroli zakładów górniczych w zakresie zabezpieczenia w związku z występującą pandemią.

- Bezpieczeństwo pracy załóg górniczych, a co za tym idzie zdrowie i życie górników, to priorytety działalności urzędów nadzoru górniczego także w tak niestandardowych okolicznościach, jakim jest okres pandemii. Chciałbym również podkreślić, że wszystkie decyzje i wytyczne Ministerstwa Zdrowia oraz - przede wszystkim - służb sanitarnych traktujemy z wielką powagą. Dla całego środowiska górniczego powinny być one swego rodzaju przewodnikiem, w oparciu o który powinny być z kolei podejmowane wszelkie działania prewencyjne związane z ochroną pracowników górnictwa przed zachorowaniem na Covid-19. Mamy świadomość, że stojąc na straży przestrzegania w kopalniach ustalonych procedur przykładamy się do ochrony zdrowia nie tylko górników, ale także całego społeczeństwa oraz - co równie ważne - ograniczania skali rozprzestrzeniania się w Polsce koronawirusa SARS-CoV-2 – skomentował prezes WUG dr inż. Adam Mirek.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.