Górnictwo: Polbrand chce eksportować polski węgiel

fot: Jarosław Galusek/ARC

Odbiorcami grubych sortymentów (kostka i orzech) w większości przypadków są osoby prywatne. Ten rynek przyjmuje każdą ilość tego typu węgla...

fot: Jarosław Galusek/ARC

Zakup infrastruktury i ekspansja eksportowa to plany rozwoju spółki Polbrand, która w kwietniu br. zadebiutowała na rynku Catalyst (system autoryzacji i obrotu dłużnymi instrumentami finansowym). Wprowadzone do obrotu obligacje pozwoliły spółce pozyskać 12,56 mln zł.

Środki z tej i kolejnej planowanej w tym roku emisji zostaną przeznaczone na potrzeby kapitałowe firmy, które zostały już sprecyzowane. Plany zakładają dwukrotne zwiększenie sprzedaży w perspektywie najwyżej trzech lat i umocnienie swojej pozycji wśród rynkowych liderów.

- W ubiegłym roku dostarczyliśmy 450 tys. ton węgla. W tym i kolejnym chcemy podnieść ten poziom do odpowiednio 600 tys. ton i 750 tys. ton. W ciągu 2-3 lat planujemy osiągnąć poziom 1 mln ton - mówi Maciej Ziembicki, prezes zarządu Polbrand.

Polbrand zajmuje się obrotem węglem i produktami energetycznymi, obecnie głównie z Rosji, jednak w celu dywersyfikacji źródeł rozwija również import węgla z USA (węgiel koksujący), Wenezueli, Kolumbii i RPA. W łańcuchu dostaw eksploatuje place węglowe w Gdańsku, Szczecinie i Międzyrzeczu Podlaskim oraz w Braniewie. Wykorzystywany osprzęt i cały park maszynowy są własnością spółki, natomiast place węglowe Polbrand wynajmuje.

W przyszłym roku planowane jest uruchomienie żurawia przeładowczego, który stanowi samodzielną inwestycję. W związku z rozszerzeniem dostaw do odbiorców z zachodniej Polski, spółka negocjuje również zakup placu do rozładunku statków w Szczecinie. Dzięki tym inwestycjom koszty rozładunku węgla w porcie spadną o około 20 proc.

Kolejnym strategicznym krokiem spółki jest ekspansja na zachód. Obecnie prowadzone są rozmowy w sprawie pozyskania w Skandynawii klientów na polski węgiel. Dziś spółka dostarcza węgiel głównie do polskiej energetyki - 90 proc. rocznych obrotów generuje współpraca z odbiorcami hurtowymi. Łączna wartość podpisanych lub wygranych kontraktów na dostawę węgla w tym i na początku przyszłego roku (bez przetargów tegorocznych) wynosi 150 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.