Górnictwo: spotkanie konstruktywne, atmosfera dobra

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Jest trochę spraw do załatwienia w związku z kopalniami przekazanymi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń - ocenił Jarosław Grzesik, lider górniczej Solidarności

fot: Jarosław Galusek/ARC

W poniedziałek (18 maja) pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa i wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk spotkał się w Katowicach z przedstawicielami związków zawodowych i zarządami spółek węglowych. Spotkanie dotyczyło stanu realizacji porozumienia katowickiego z 17 stycznia 2015 r.

- Było to spotkanie bardzo konstruktywne, atmosfera była bardzo dobra. Wyjaśniliśmy szereg spraw szczegółowych, dotyczących kwestii zusowskich, kwestii wynagrodzeń. Było wiele pytań do prezesa SRK, dotyczących pracowników przekazanych tam kopalń. Następne spotkanie przewidujemy w drugiej połowie czerwca - ocenił Kowalczyk.

Odpowiadając na pytanie o trwający proces notyfikacji znowelizowanej ustawy o restrukturyzacji górnictwa minister poinformował, że wystąpił o przesunięcie terminu udzielenia odpowiedzi na pytania wystosowane przez Komisję Europejską.

- Pytania są bardzo szczegółowe, nad odpowiedziami pracuje sztab prawników. Do końca przyszłego tygodnia odpowiedzi zostaną przesłane do KE - stwierdził.

Pytany o termin, w którym SRK otrzyma dotację na osłony socjalne i dopłaty do bieżącej produkcji minister poinformował, że w ubiegłym tygodniu Komisja Finansów wydzieliła rezerwę na ten cel.

- Pierwsze środki już są zabezpieczone zarówno z Funduszu Świadczeń Pracowniczych jak i z rezerwy celowej - zadeklarował.

Odnosząc się do zainteresowania Taurona kopalnią Brzeszcze (zarządy Taurona i SRK podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia kopalni) minister powiedział, że Tauron jest spółką giełdową i jego zainteresowanie kopalnią ma uzasadnienie biznesowe.

Poniedziałkowe rozmowy nie wywołały emocji wśród związkowców.

- To spotkanie robocze bez większych problemów - ocenił Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.

- Jest trochę spraw do załatwienia w związku z kopalniami przekazanymi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Mam na myśli szczególnie osoby chętne do skorzystania z pakietu osłonowego. Jest wiele kwestii dotyczących kopalni Brzeszcze. Bardzo wolno toczą się rozmowy z potencjalnym nabywcą, którym ma być Tauron. Sytuacja wymaga tego, żeby zintensyfikować działania, bo jest takie niebezpieczeństwo, że nie zdążymy zakończyć tego procesu przed wrześniem. Jak pamiętamy, porozumienie katowickie gwarantuje kopalni Brzeszcze i jej pracownikom, że w przypadku niepowodzenia procesu zakupu przez Tauron kopalnia wróci do Kompanii Węglowej - ocenił Grzesik.

Szef "S" przypomniał też, że Nowa KW w myśl styczniowego porozumienia powinna powstać do końca września.

- Na razie nasi pracodawcy są optymistami, twierdząc, że ten proces do końca czerwca zostanie wdrożony i nowa spółka zafunkcjonuje - podsumował.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.