Górnictwo: Pionierski projekt ruszył przed rokiem i przyniósł wymierne korzyści

fot: Krystian Krawczyk

KGHM zakłada, że w polskich kopalniach należących do spółki utrzymana zostanie średnioroczna produkcja górnicza na poziomie 450 tys. ton Cu w urobku

fot: Krystian Krawczyk

Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych Polskiej Grupy Górniczej specjalizuje się głównie w zakresie drążenia i przebudowy wyrobisk. Realizuje również roboty wiertnicze pod kątem odmetanowania.

W kwietniu 2018 r. zakupiony został nowoczesny sprzęt, w tym wiertnica kierunkowa wraz z oprzyrządowaniem, silnikami wgłębnymi oraz urządzeniami pomiarowymi tzw. inklinometrami przeznaczonymi do kontroli trajektorii wykonywanych otworów. Dzięki współpracy z KGHM Polska Miedź przeszkolono na dole kopalni Rudna w Polkowicach pracowników i osoby dozoru ZGRI w zakresie obsługi wiertnicy, jak również technologii wykonywania wierceń kierunkowych.

- Nasz projekt związany jest z zastosowaniem technologii podziemnych wierceń kierunkowych w celu zapobiegania głównym obszarom ryzyka i eliminacji emisji gazów cieplarnianych. Podstawowym jego celem jest prezentacja zastosowania odwiertu kierunkowego o dużym zasięgu wykonanego nad eksploatowanymi pokładami węgla, jako nowatorskiej technologii odmetanowania w górnictwie ścianowym węgla. Chodzi o zademonstrowanie alternatywnej technologii odmetanowania, która nie znalazła do tej pory zastosowania w Europie. Technologia ta ma się przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa i produktywności kopalń, zmniejszenia emisji metanu oraz kosztów ograniczania zagrożeń – wyjaśnia Krzysztof Kuczowicz, dyrektor ZGRI w Bieruniu.

Pionierski projekt ruszył przed niespełna rokiem i nikt się wówczas nie spodziewał, że przyniesie bardzo dobre rezultaty. Realizowany jest w kopalni Staszic-Wujek ruch Murcki-Staszic dla odmetanowania Ściany I-C w polu C na poziomie 900 m.

Okazało się, że średnia efektywność odmetanowania w całym okresie eksploatacji ściany I-C, wyniosła 71,4 proc. Średnie stężenie metanu w otworach kierunkowych nie spadało poniżej 88 proc.

Z kolei maksymalny strumień objętościowy metanu z otworów kierunkowych osiągnął wydatek 6,9 m sześc. metanu na minutę. To bardzo dobre wyniki. Niestety ograniczone możliwości stacji odmetanowania uniemożliwiły wykorzystanie większych otworów kierunkowych o średnicy 95 mm. Lecz co najważniejsze, udział w odmetanowaniu otworów kierunkowych w stosunku do otworów klasycznych wyniósł 70:30 proc.

Odmetanowanie górotworu jest najskuteczniejszym środkiem zwalczania zagrożenia metanowego, zapewniającym zmniejszenie wypływów metanu do przestrzeni roboczych oraz zapobieganie lub zmniejszenie objawów, takich jak np. wydmuchy, nagłe wyrzuty metanu i węgla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.