Górnictwo: pierwsze wnioski o wypłatę deputatu

fot: Beata Szenowska/ARC

Do punktu przyjmowania wniosków w kopalni Sośnica o godz. 7.00 ustawiła się już kolejka

fot: Beata Szenowska/ARC

kolejka w kopalni sośnica po wnioski o wypłatę rekompensaty za utracony deputat, pierwszy dzień wydawania formularzy kopalnia sośnica wnioski o wypłatę rekompensaty za utracony deputat, pierwszy dzień wydawania formularzy tadeusz bogusz i kornelia kral _kopalnia sośnica pierwszy dzień składania wniosków o wypłatę rekompensaty za utracony deputat

+6 Zobacz galerię

kolejka w kopalni sośnica po wnioski o wypłatę rekompensaty za utracony deputat, pierwszy dzień wydawania formularzy andrzej gromadkiewicz,emeryt, kopalnia sośnica pierwszy dzień wydawania wniosków o wypłatę rekompensaty za utracony deputat

Galeria
(9 zdjęć)

We wtorek (24 października) po raz pierwszy można było składać wnioski o wypłatę rekompensaty za utracony deputat węglowy. Kwota świadczenia to 10 tys. zł.

W punkcie przyjmowania wniosków w gliwickiej kopalni Sośnica, wchodzącej w skład Polskiej Grupy Górniczej, kolejka sięgała poza drzwi wejściowe.

Zainteresowani głównie pobierali potrzebne dokumenty, z wypełnionymi wrócą w późniejszym terminie. Mają na to trzy tygodnie.

- Wydaliśmy ponad półtora tysiąca wniosków. Wypełnione można przesłać pocztą, trzeba jednak mieć uwierzytelniony podpis w Urzędzie Miejskim lub potwierdzenie notarialne. Do godz. 12.00 obsłużyliśmy już 160 osób – mówi Beata Maraszkiewicz, dyrektor ds. ekonomiczno-pracowniczych kopalni Sośnica.

Jeśli na kopalnię Sośnica zgłoszą się wszyscy uprawnieni do świadczenia w ramach byłej Kompani Węglowej oddziału KWK Sośnica, to będzie to ponad 6 tys. osób.

- Czeka nas trudne zadanie, gdy wnioski są prawidłowo wypełnione sprawę można załatwić w cztery minuty – zwraca uwagę Marian Ogórek pracownik przyjmujący dokumenty.

Przypomnijmy, że o rekompensatę mogą ubiegać się emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do deputatu (w naturze albo ekwiwalentu pieniężnego), a którym świadczenie zawiesiły spółki węglowe. Uprawnione są też wdowy, wdowcy oraz sieroty otrzymujące renty po górnikach. Pieniędzy nie otrzymają ci, którzy pobierają świadczenie z ZUS.

- W ciągu roku spalam dwie tony węgla, świadczenie starczy mi na pięć lat. Potem będę musiał sobie poradzić – mówi Andrzej Gromadkiewicz z Gliwic.

Złożenie podpisanego wniosku oznacza koniec roszczeń finansowych wobec danego przedsiębiorstwa górniczego.

W punkcie przyjmowania wniosków w Sośnicy obsłużono we wtorek 260 osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.