Górnictwo: PGG z powodu trudnej sytuacji finansowej zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe

fot: Maciej Dorosiński

Jako że 15 lutego wypada w sobotę, to nagrody roczne wpłyną na konta pracowników w piątek, 14 lutego

fot: Maciej Dorosiński

Zwolnienia grupowe mają objąć 360 pracowników Polskiej Grupy Górniczej. Miałyby dotyczyć emerytów zatrudnionych w spółce.

O planowanych zwolnieniach grupowych zarząd PGG poinformował przedstawicieli 13 central związkowych w piśmie wysłanym w piątek, 13 listopada 2020 r.

„Działając jako zarząd Polskiej Grupy Górniczej S.A. z siedzibą w Katowicach (dalej jako Pracodawca lub PGG) na podstawie art. 2 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (t.j. Dz. U. Z 2018 r. poz. 1969 z późn. zm.), informujemy, iż z uwagi na konieczność zmniejszenia zatrudnienia spowodowaną trudną sytuacją finansową Spółki, Pracodawca zamierza dokonać zwolnień grupowych pracowników PGG z przyczyn niedotyczących pracowników” - można przeczytać w piśmie.

Jak poinformował w piśmie zarząd PGG, zwolnienia mają objąć 360 osób, w tym 284 pracowników dołowych, 55 pracowników administracyjno-biurowych, 21 pracowników powierzchni.

Bieg wszystkich wypowiedzeń ma się rozpocząć wraz z 1 stycznia 2021 r.

„Proponowane są następujące kryteria doboru pracowników do zwolnienia:

a) Podstawowe: nabycie uprawnień emerytalnych przed dniem 01.11.2020 r.;

b) Pomocnicze/dodatkowe: brak wpływu rozwiązania umów z wytypowanymi pracownikami na normalne funkcjonowania danej jednostki (komórki) organizacyjnej PGG" - czytamy w piśmie.

- Z uwagi na konieczność zmniejszenia zatrudnienia spowodowaną trudną sytuacją finansową Spółki, pracodawca zamierza dokonać zwolnień grupowych pracowników PGG posiadających uprawnienia emerytalne z przyczyn niedotyczących pracowników. Zamiarem zwolnienia objętych jest 360 pracowników. W związku z powyższym uruchomiono procedurę konsultacyjną z organizacjami związków zawodowych, która ma na celu zwarcie porozumienia w tej sprawie. Pracownicy objęcia zwolnieniem otrzymają odprawy zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa – przekazał Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

Odprawy uzależnione będą od od staży pracy: w przypadku pracowników zatrudnionych w PGG krócej niż 2 lata ich wysokość wyniesie jednomiesięczne wynagrodzenie, dla pracowników zatrudnionych w okresie od 2 do 8 lat – dwumiesięczne wynagrodzenie, a dla pracowników zatrudnionych ponad 8 lat – trzymiesięczne wynagrodzenie.

Z pisma wynika, że jeśli nie zostanie zawarte porozumienie w tej sprawie ze stroną związkową do 3 grudnia br., to zarząd PGG może rozpocząć procedurę zwolnień grupowych.

„Jednocześnie Pracodawca zwraca się o przedstawienie przez zarząd organizacji związkowej własnych propozycji dotyczących przedstawionych zwolnień grupowych w terminie do 14 dni, tj. do dnia 27.11.2020 r. Pracodawca proponuje odbycie wspólnego spotkania upoważnionych przedstawicieli organizacji związkowych w dniu 30.11.2020 r. w celu opracowania wspólnego projektu porozumienia w sprawie przeprowadzenia procedury zwolnień grupowych, przewidzianego w art. 3 ust. 1 powołanej wyżej ustawy. W razie nie zawarcia porozumienia w terminie ustawowym 20 dni liczonych od dnia otrzymania tego zawiadomienia tj. do dn. 03.12 2020 r., zgodnie z art. 3 ust. 4 ww. wymienionej ustawy, Pracodawca uprawniony będzie do unormowania zasad dokonywania zwolnień grupowych w wydanym samodzielnie regulaminie – uwzględniając, w miarę możliwości, propozycje przedstawione w ramach konsultacji przez zakładowe organizacje związkowe” - napisano w piśmie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.