Górnictwo: papierowy wynik

fot: Jarosław Galusek/ARC

Wyzwaniem stojącym przed spółkami węglowymi w najbliższym czasie może być przeorientowanie modelu produkcji

fot: Jarosław Galusek/ARC

Niższa sprzedaż i spadająca cena zbytu węgla - to tendencje, które zdecydowały o wynikach sektora górnictwa węgla kamiennego po 9 miesiącach 2014 r.

Informacje o kondycji branży podsumował katowicki Oddział Agencji Rozwoju Przemysłu.

Do końca września spółki węglowe wydobyły 52 mln t węgla, w tym 43,1 mln t energetycznego i 8,9 mln t koksowego. Pomimo wysokiej produkcji we wrześniu, w porównaniu z wynikami sprzed roku, wydobycie było niższe o 6,7 proc., przy czym wydobycie węgla energetycznego spadło o 8 proc., a koksowego wzrosło o 0,7 proc. O ponad 10 proc., do 49,5 mln t, spadła jego sprzedaż. W kraju w ciągu 3 kwartałów sprzedano 43,5 mln t surowca (spadek o 7,2 proc.), natomiast na rynkach zagranicznych 6 mln t (spadek o 28,3 proc.).

Jak wskazuje Henryk Paszcza, dyrektor katowickiej ARP, od lipca następuje stopniowy wzrost sprzedaży, która we wrześniu wyniosła 6,3 mln t, osiągając najwyższy poziom w br. W konsekwencji po raz drugi w tym roku obniżył się stan zwałów, który na koniec września wyniósł 8,4 mln t. To o 2 mln t węgla więcej niż we wrześniu 2013 r. Przychody sektora ze sprzedaży węgla wyniosły po 9 miesiącach 13,8 mld zł i były o 2,7 mld zł niższe niż rok wcześniej. Przy kosztach wynoszących 15,4 mld zł skutkowało to stratą ze sprzedaży węgla wynoszącą 1,6 mld zł. Oznacza to, że polskie kopalnie do jednej tony wydobytego węgla dokładały średnio 32,76 zł. Przed rokiem strata na tonie surowca wynosiła 68 gr.

Obok niższej sprzedaży węgla na zmniejszenie przychodów wpłynął spadek średniej ceny zbytu. Po 9 miesiącach wyniosła ona 278,47 zł/t (węgiel energetyczny 252,38 zł/t, koksowy 385 zł/t) i była niższa o 19,59 zł/t. Strata górnictwa węgla kamiennego po 3 kwartałach wyniosła 531,9 mln zł i na skutek rozwiązania przez spółki węglowe rezerw była mniejsza niż pod koniec sierpnia, gdy przekroczyła 910 mln zł. Zobowiązania górnictwa pod koniec września wynosiły 12,8 mld zł, o 2,8 mld zł więcej niż rok wcześniej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Podróże bez barier z Kolejami Śląskimi

To jeden z „najstarszych” kursów w rozkładzie Kolei Śląskich. Wyjeżdża na tory tylko raz w roku, ale... jest symbolem otwartości i wieloletniej pracy nad wygodą podróży.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Prof. Mielczarski: Blackout? Upał nie jest taki straszny. Gorzej, jeśli do słońca dojdzie wiatr

We Francji 24 czerwca rano bez prądu było 68 tys. odbiorców. Wyłączenia, awarie, a nawet ewentualny blackout zapowiadały inne kraje zachodniej Europy, dotknięte ekstremalnymi upałami. Czy Polsce też grozi blackout w upalny weekend? O stabilność systemu elektroenergetycznego prof. Władysława Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej, pyta red. Aldona Minorczyk-Cichy.

Spadki cen na rynkach wskazują na brak konieczności przedłużania pakietu CPN

Spadki cen surowców na rynkach wskazują na to, że nie będzie konieczności przedłużania pakietu "Ceny Paliwa Niżej" po 30 czerwca - poinformował w środę minister energii Miłosz Motyka.