Górnictwo: oferta Taurona na Brzeszcze za „symboliczną złotówkę”

fot: Maciej Dorosiński

Tauron czeka na ogłoszenie przetargu publicznego na kopalnię Brzeszcze

fot: Maciej Dorosiński

Zarząd Tauron Polska Energia podjął 4 sierpnia jednogłośnie decyzję określającą warunki brzegowe nabycia części aktywów KWK Brzeszcze, na bazie których powstanie nowa kopalnia - poinformowało portal górniczy nettg.pl Biuro Prasowe spółki.

W oparciu o wyniki analiz i rekomendacje doradców spółki i z uwagi na ryzyko zwrotu niedozwolonej pomocy publicznej, oferta zostanie złożona jedynie w przypadku sprzedaży aktywów przez SRK w trybie przetargu publicznego. Kluczowe jest również przeprowadzenie procesu restrukturyzacji tych aktywów przez SRK.

Oferta Taurona opiewać będzie na "symboliczną złotówkę" i zostanie złożona przez spółkę celową (SPV), do której przystąpią partnerzy, w tym Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, co pozwoli przeprowadzić transakcję poza bilansem Grupy Tauron.

Oferta będzie złożona po podpisaniu przez partnerów porozumienia ustalającego podstawowe warunki wspólnej inwestycji. Następnie, przed dniem zawarcia przez spółkę celową ostatecznej umowy nabycia części aktywów KWK Brzeszcze, konieczne będzie podpisanie umowy łączącej wspólników SPV, która ureguluje m.in. kwestie wzajemnych zobowiązań - czytamy w komunikacie.

SRK powinna zrealizować przed dniem zawarcia przez spółkę celową ostatecznej umowy nabycia program restrukturyzacji aktywów KWK Brzeszcze obejmujący w szczególności: obniżenie poziomu zatrudnienia stałego do 828 etatów, zatrudnienie do 715 osób w formie outsourcingu, zmianę obecnego systemu wynagrodzeń na motywacyjny (średnio ok. 5 000 zł podstawy oraz część zmienna zależna od osiąganych wyników), poniesienie wcześniej zaplanowanych - w związku z wydzieleniem aktywów - niezbędnych wydatków na system wentylacyjny.

Podstawą złożenia oferty nabycia części aktywów są opinie i ekspertyzy doradców Taurona wskazujące powyższe podstawowe założenia opłacalności projektu, jak również określające poziom nakładów inwestycyjnych na lata 2016-2018 w wysokości 253 mln zł oraz zakładające docelowy roczny poziom wydobycia wynoszący ok. 1,5 mln ton od 2017 r.

W opinii Taurona i jego partnerów jedynie spełnienie powyższych warunków może zagwarantować opłacalność projektu i funkcjonowanie nowej kopalni w Brzeszczach.

Nabycie części aktywów KWK Brzeszcze przez spółkę celową nastąpi pod warunkiem uzyskania zgody rady nadzorczej Tauron Polska Energia - podkreślono w komunikacie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.