Górnictwo: odmetanowanie przedeksploatacyjne - obiecujące, kosztowne

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W pierwszym etapie eksperymentu założono powolne, samoczynne usuwanie metanu. W drugim - szczelinowanie polegające na wtłoczeniu do jednego z otworów cieczy pod dużym ciśnieniem, aby zwiększyć efektywność wydobycia gazu. Szczelinowanie podzielono na osiem zabiegów, każdy obejmujący 75 metrów bieżących poziomego odcinka

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Wyniki projektu odmetanowania z powierzchni złoża węgla przed eksploatacją są obiecujące - uznali specjaliści WUG. Wskazują, że choć wobec kosztów rozwiązanie raczej nie będzie szybko masowo stosowane w całości, jego elementy są już w kopalniach wdrażane.

Chodzi o wykorzystanie technologii podobnej do używanej przy wydobyciu gazu z łupków. Również w niej stosuje się tzw. szczelinowanie hydrauliczne mające sprawić, aby metan uwalniał się ze złoża węgla szybciej. Eksperymentalne odmetanowanie pokładów węgla w ten sposób odbywało się w kopalni Mysłowice-Wesoła - jednej z najbardziej niebezpiecznych w Polsce.

Jak poinformowała w środę (28 października) rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach (WUG) Jolanta Talarczyk, projekt dzień wcześniej podsumowano w górnośląskim oddziale Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego, który prowadził go od 2013 r.

- Nadzorowaliśmy te pionierskie badania z ogromną nadzieją, że przyniosą poprawę bezpieczeństwa pracy górników zmagających się z rosnącym zagrożeniu metanowym w polskich kopalniach. Wyniki projektu (...) są obiecujące. Ze względu na koszty, prawdopodobnie na masową skalę w polskim górnictwie podziemnym, w najbliższym czasie nie będą stosowane - ocenił biorący udział w spotkaniu prezes WUG Mirosław Koziura.

Uznał jednocześnie, że opracowanie - na podstawie zakończonego eksperymentu - procedur powierzchniowego odmetanowania złóż, ułatwi upowszechnienie tej technologii w polskim górnictwie węgla kamiennego. Podkreślił też, że niektóre z zastosowanych metod eksperymentu już zainspirowały zarządy spółek węglowych do ich praktycznego zastosowania.

W należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Pniówek tradycyjny system odmetanowania wzbogacany jest długimi otworami kierunkowymi. Z kolei w należącej do Kompanii Węglowej kopalni Rydułtowy-Anna przygotowywano projekt szczelinowania mający zwiększyć efektywność prowadzonego tam odmetanowania.

Podsumowujący projekt specjaliści zwracali uwagę, że polskie górnictwo węgla kamiennego potrzebuje nowego sposób odmetanowania złóż, ponieważ wraz z głębokością prowadzonej eksploatacji narasta zagrożenie metanowe. Jednocześnie koszty odmetanowania złoża z powierzchni mogą szybko zwrócić się w bilansie ekonomicznym, ponieważ eksploatacja odmetanowanych w ten sposób pokładów będzie bezpieczniejsza, wymagając niższych nakładów na zwalczanie zagrożeń.

Wykonany w należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego kopalni Mysłowice-Wesoła projekt dotyczył tzw. przedeksploatacyjnego odmetanowania pokładów węgla otworami powierzchniowymi.

Najpierw w lesie w pobliżu kopalni Wesoła wywiercono otwory dla odmetanowania złoża. Pierwszy sięgnął kilometra w głąb ziemi. Kolejny, połączony z nim tzw. otwór kierunkowy o długości 1918 m przebiegał na odcinku 600 m w przesyconym metanem pokładzie węgla przewidzianym do eksploatacji przez kopalnię.

W pierwszym etapie eksperymentu założono powolne, samoczynne usuwanie metanu. W drugim - szczelinowanie polegające na wtłoczeniu do jednego z otworów cieczy pod dużym ciśnieniem, aby zwiększyć efektywność wydobycia gazu. Szczelinowanie podzielono na osiem zabiegów, każdy obejmujący 75 metrów bieżących poziomego odcinka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.