Górnictwo: odejścia wyłącznie dobrowolne

fot: Jarosław Galusek/ARC

Górnicy wykonujący pracę pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu mogą przejść na urlop górniczy, jeżeli brakuje im nie więcej niż cztery lata do nabycia prawa do emerytury

fot: Jarosław Galusek/ARC

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego pracownicy zatrudnieni w kopalniach lub ruchach wniesionych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń mogą zdecydować się na odejście z pracy, korzystając z kilku rodzajów osłon.

Pierwszą jest urlop górniczy, który przysługuje pracownikowi zatrudnionemu pod ziemią w kopalni, zakładzie górniczym lub jego oznaczonej części, nabytych przez SRK, któremu ze względu na wiek, łączny staż pracy lub staż pracy pod ziemią, wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, brakuje nie więcej niż cztery lata do nabycia prawa do emerytury. Urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla przysługuje pracownikom spełniającym ww. kryteria, którym brakuje nie więcej niż trzy lata do nabycia prawa do emerytury. Z kolei osoby zatrudnione na powierzchni kopalń skorzystać mogą z jednorazowych odpraw pieniężnych. Ich wysokość to równowartość 12-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z pierwszego półrocza roku poprzedzającego rozwiązanie umowy o pracę w kopalni, w której byli zatrudnieni. Do tego dochodzi trzymiesięczna odprawa.

Zgodnie z procedurą pracownicy zamierzający skorzystać z osłon, składają wnioski do działów kadr macierzystych kopalń. Wnioski są opracowywane, dołączana jest do nich pełna dokumentacja świadcząca o prawach do świadczenia i na tej podstawie wniosek kierowany jest do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS weryfikuje uprawnienia i wskazuje, z którym dniem zostaną one nabyte. Takie zaświadczenie wraca do kopalni i na tej podstawie podejmowana jest decyzja o przyznaniu uprawnienia do skorzystania z konkretnego świadczenia. Wnioski weryfikowane są również przez katowicki Oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, bowiem ze świadczeń nie mogą skorzystać osoby, które były beneficjentami pakietu socjalnego funkcjonującego w latach 1998-2002.

Fizycznie pieniądze - i w ramach urlopów, i odpraw jednorazowych - wypłaca SRK, a osoby na urlopach górniczych są nadal, do uzyskania uprawnień emerytalnych, pracownikami tej spółki.

Dotacja celowa wyasygnowana w tegorocznym budżecie państwa na restrukturyzację górnictwa, w tym na osłony dla pracowników decydujących się na odejścia, wynosi aż 900 mln zł. W 2015 r. z osłon socjalnych skorzystało 3035 osób, zatrudnionych w 6 kopalniach przekazanych do SRK. Aż 2299 (ponad 75 proc.) odeszło na urlopy górnicze.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.