Górnictwo: ocenili eksploatację prowadzoną przez PG Silesia

fot: Maciej Dorosiński

PG Silesia w ostatnim czasie na inwestycje wydała ponad 100 mln zł

fot: Maciej Dorosiński

Przebieg eksploatacji górniczej prowadzonej przez PG Silesia w II i III kwartale br. oraz eksploatacji planowanej na dalszą część 2017 r. i początek roku 2018 były jednymi z tematów podjętych w czasie I posiedzenia „Zespołu Porozumiewawczego dla okresowej oceny wpływów eksploatacji górniczej Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia Sp. z o.o. w Czechowicach-Dziedzicach na powierzchnię terenu, w granicach gmin Bestwina, Czechowice-Dziedzice, Goczałkowice-Zdrój, Miedźna, Pszczyna i Wilamowice”. Spotkanie zorganizowano 26 października w Urzędzie Miejskim w Pszczynie.

W obradach zespołu, któremu przewodniczył dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach Jerzy Kolasa uczestniczyli: wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Wojtacha, prezes PG Silesia Michal Heřman oraz przedstawiciele władz gmin objętych zasięgiem wpływów eksploatacji górniczej. W spotkaniu nie wzięli udziału przedstawiciele gminy Goczałkowice-Zdrój, której wójt nie wyraziła zainteresowania udziałem.

Podczas posiedzenia zostało przedstawione sprawozdanie kierownika ruchu zakładu górniczego PG Sielsia z przebiegu eksploatacji górniczej prowadzonej, w okresie II i III kwartału 2017r. oraz eksploatacji projektowanej w IV kwartale 2017r. i I kwartale 2018 r.

Spółka przedstawiła informacje na temat skutków eksploatacji górniczej, jakie wystąpiły na powierzchni terenu wraz z omówieniem stosowanej w związku z tym profilaktyki górniczej i budowlanej dla minimalizacji odczuwalności wpływów przez mieszkańców. Ponadto kopalnia przestawiła szczegółowy raport z usuwania szkód spowodowanych działalnością górniczą, wskazała działania jakie prowadzi dla zapewnienia bezpieczeństwa powodziowego terenów objętych wpływami jak i również dla bezpieczeństwa bogactwa naturalnego gminy Goczałkowice – Zdrój jakim jest złoże borowiny.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele gmin, najpierw na zaproszenie przewodniczącego Zespołu i ponownie podczas dyskusji mieli możliwość zadawania pytań, zgłaszania uwag i wskazywania oczekiwań wobec przedsiębiorcy.

Kolejne spotkanie Zespołu zaplanowano na 26 kwietnia 2018 r. Odbędzie się ono w siedzibie PG Silesia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.