Górnictwo: obyło się bez zwolnień grupowych

fot: Maciej Dorosiński

Opracowanie GIG-u pokazuje aktualny stan kształcenia zawodowego na poziomie zasadniczych szkół zawodowych i techników dla potrzeb górnictwa węgla kamiennego

fot: Maciej Dorosiński

Miniony rok był dobry dla rynku pracy w województwie śląskim - oceniają eksperci z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. Ze statystyk wynika, że skala zwolnień grupowych w woj. śląskim była najmniejsza od wielu lat. W ten sposób zatrudnienie straciło ponad 1,7 tys. osób, a więc prawie siedmiokrotnie mniej niż dwa lata wcześniej i ok. 30 proc. mniej niż rok temu.

- Spodziewaliśmy się dużych zwolnień grupowych w górnictwie, zwłaszcza w firmach okołogórniczych. Do takich jednak nie doszło - zauważa Arkadiusz Kaczor, rzecznik WUP w Katowicach.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy w końcu grudnia 2015 r. wyniosła 148 508 i była o 1,7 tys. osób większa niż w miesiącu poprzednim. W ujęciu rocznym stan bezrobocia zmniejszył się o 27,2 tys. osób. W powiatach widoczne było terytorialne zróżnicowanie stanu bezrobocia. Najwięcej osób zarejestrowanych jako bezrobotne notowano w Bytomiu (9 147 osób), Częstochowie (9 078 osób) i Katowicach (8 093 osoby). Na przeciwległym końcu listy rankingowej lokowały się powiaty o małej liczbie mieszkańców: bieruńsko - lędziński (967 osób bezrobotnych), Świętochłowice (1 487 osób) oraz Żory (1 545 osób).
Według stanu na 30 listopada 2015 r. wysokość stopy bezrobocia w Śląskiem wynosiła 8,1proc. (kraj 9,6 proc.).

Nasze województwo, znajduje się na drugim miejscu listy województw o najniższej wartości tego wskaźnika, tuż za Wielkopolską (6,1 proc.). Utrzymuje się duże zróżnicowanie natężenia bezrobocia w naszym regionie. W końcu listopada 2015 r. wysokość stopy bezrobocia w Katowicach wynosiła 3,9 proc. Na przeciwległej pozycji znajdował się Bytom, gdzie wysokość tego wskaźnika osiągnęła wartość 17,2 proc. Jak widać powiaty o najwyższej i najniższej stopie bezrobocia dzieliła w listopadzie 2015 r. różnica 13,3 pkt proc. Jeżeli chodzi o podregiony, to w omawianym okresie najniższą stopę bezrobocia notowano w podregionie tyskim (4,5 proc.) i katowickim (5,8 proc.); potem kolejno w podregionie: bielskim (7,0 proc.), gliwickim (7,5 proc.), rybnickim (7,9 proc.), częstochowskim (10,7 proc.) oraz w sosnowieckim (11,0 proc.). Najwyższą stopą bezrobocia charakteryzował się podregion bytomski (12,5 proc.).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.