Górnictwo: obraduje zespół ds. ustawy i strategii

fot: Andrzej Bęben/ARC

20 maja debatują w resorcie, a w kopalniach związkowcy informują załogi o efektach rozmów z rządem

fot: Andrzej Bęben/ARC

W piątek (6 czerwca) w Ministerstwie Gospodarki, zbiera się zespół ds. wypracowania ustawy i strategii dla górnictwa. W pracach zespołu, który obraduje pod przewodnictwem wiceministra gospodarki Jerzego Witolda Pietrewicza, uczestniczą przedstawiciele górniczych związków zawodowych.

Prace zespołu ruszyły 20 maja. Jego zadaniem będzie przygotowanie dwóch kluczowych dla branży dokumentów - ustawy regulującej zasady funkcjonowania górnictwa oraz programu (przedstawiciele rządu sugerują, by odejść od nazwy "Strategia dla górnictwa"). Oba dokumenty obowiązywać mają od początku 2016 r., bo wtedy kończy się "ważność" obecnej ustawy i strategii. W założeniu obejmować mają okres do 2027 r.

Jako pierwsza opracowana ma zostać ustawa. W dokumencie znajdą się zapisy o pewnych elementach pomocowych dla branży (wyłącznie na działania polikwidacyjne), takich jak dotacje na pompowanie wód dołowych w zamkniętych kopalniach, renty wyrównawcze czy deputaty dla pracowników nieistniejących zakładów górniczych. Zapisy te wymagają notyfikacji Komisji Europejskiej.

W dokumencie przedstawione będą również zasady krajowej polityki wobec węgla kamiennego i zintegrowanego modelu gospodarowania zasobami węgla kamiennego, sprawowania nadzoru właścicielskiego nad przedsiębiorstwami górniczymi oraz monitoringu działalności górnictwa węgla kamiennego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Węgiel, gaz i OZE. Gra o równowagę w cieniu europejskiej polityki klimatycznej

Nie będzie rewolucji w unijnej polityce klimatycznej, ale możliwe są korekty, które złagodzą presję kosztową na energetykę. O przyszłości systemu handlu emisjami, roli węgla i gazu w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz ryzyku luki mocowej rozmawiamy z dr. hab. inż. Stanisławem Tokarskim z Głównego Instytutu Górnictwa, który przekonuje, że Polska powinna postawić na dwa filary bezpieczeństwa – równowagę między gazem a węglem – przy jednoczesnym rozwoju OZE i energetyki jądrowej.

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.