Górnictwo: o dalszych losach kopalni Sośnica

fot: Maciej Dorosiński

Decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego normalizuje funkcjonowanie kopalni Sośnica-Makoszowy i otwiera przed zakładem perspektywę działania po 2015 roku

fot: Maciej Dorosiński

- Zależy nam na pozytywnych decyzjach w sprawie przyszłości kopalni w Gliwicach - podkreślił prezydent Zygmunt Frankiewicz na spotkaniu ze związkowcami we wtorek (5 sierpnia) - poinformował w biuletynie informacyjnym Urząd Miejski w Gliwicach.

- Tak naprawdę nie wiemy nic. Nie wiemy, na jakim etapie jest program restrukturyzacji kopalń Kompanii Węglowej. Czy została podjęta decyzja o likwidacji KWK Sośnica-Makoszowy? - te i podobne pytania przewijały się nieodmiennie w trakcie wtorkowego spotkania prezydenta Zygmunta Frankiewicza z przedstawicielami górniczych związków zawodowych oraz reprezentującym Kompanię dyrektorem Leszkiem Klocem i Grzegorzem Mendakiewiczem, dyrektorem KWK Sośnica-Makoszowy.

- Było to kolejne spotkanie prezydenta w tej sprawie. Dyrektor Leszek Kloc zapewniał, że nie ma jeszcze decyzji dotyczącej dalszych losów kopalni. Jego zdaniem będzie ona znana zapewne jeszcze w tym roku. 13 sierpnia ma się odbyć ważne spotkanie na wysokim szczeblu w Warszawie na temat przyszłości kopalń Kompanii. Można przypuszczać, że po tym spotkaniu będzie wiadomo o wiele więcej - czytamy w komunikacie gliwickiego magistratu.

- Nie mamy wpływu na decyzje Kompanii, ale możemy i będziemy wywierać naciski na decydentów w obronie miejsc pracy, a chodzi o niebagatelną liczbę 3500 - 4000 - podkreślał przewodniczący Eugeniusz Kuchta ze ZZ Ratowników Ruch Makoszowy.

Związkowcy pytali prezydenta Frankiewicza, czy interesuje się tym problemem? - To oczywiste, chodzi przecież o setki miejsc pracy, o ważny także dla miasta zakład. Warto również wspomnieć o zaopatrzeniu w węgiel gliwickiego PEC-u, który jest połączony taśmociągiem z kopalnią Sośnica, a zaopatruje w ciepło sporą część miasta. Samorząd nie pozostaje głuchy na ten problem. Między innymi na sierpniową sesję Rady Miasta przygotowujemy apel - stanowisko gliwickiego samorządu w sprawie przyszłości KWK Sośnica-Makoszowy, skierowany do rządu - podkreślił prezydent.

Związkowcy zaproponowali kolejne spotkanie z udziałem: prezydenta Gliwic, prezydent Zabrza i wójta Gierałtowic. - Jeżeli będzie taka potrzeba i inicjatywa wyjdzie od strony związkowej, to je zorganizujemy - zadeklarował prezydent Gliwic.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.