Górnictwo: Nowoczesna instalacja do granulowania węgla działa w kopalni Bolesław Śmiały

1616670146 pgg granulacja

fot: PGG

Nowa instalacja służy do granulowania najdrobniejszych ziaren węgla

fot: PGG

Nowoczesna instalacja do granulowania najdrobniejszych ziaren węgla działa w kopalni Bolesław Śmiały. Inwestycję zrealizowano w całości ze środków własnych Polskiej Grupy Górniczej i - jak przewiduje Zdzisław Klimek - główny inżynier przeróbki mechanicznej kopalni w Łaziskach, powinna spłacić się ona w ciągu dwóch lat - poinformowała spółka w nadesłanym w czwartek (25 marca) komunikacie.

Jak poinformowali w komunikacie przedstawiciele PGG, instalacja oszczędnie i ekonomicznie rozwiązuje problem zagospodarowania kłopotliwych produktów ubocznych z procesu wzbogacania węgla. Poddawany jest mu wydobywany urobek, stanowiący mieszaninę węgla i skały płonnej, którą trzeba oddzielić. Proces przebiega z użyciem wody a po osuszeniu oprócz wartościowego koncentratu węglowego powstaje też wilgotny, mulisty balast zawierający najdrobniejsze, niskokaloryczne ziarna węglowe. Dotąd odpady takie firma w innej miejscowości przerabiała na granulat, jednak transport był kosztowny i stwarzał wiele problemów.

W 2020 r. postanowiono zbudować własną instalację do granulowania. We współpracy z prof. Jerzym Korolem z Głównego Instytutu Górnictwa przeprowadzono próby i testy a firma wybrana w przetargu wykonała roboty ziemne, zbudowała konstrukcję wraz z urządzeniami poprowadziła instalacje elektryczne i wodociągowe. Maszynę do granulowania zapewnił wyspecjalizowany dostawca. Skomplikowaną instalację, którą naszpikowano 6 tys. czujników, obsługuje tylko jeden pracownik. Komputery nadzorują pracę całego systemu, bo uzyskać produkt o wartości handlowej, trzeba z aptekarską precyzją sterować procesem granulowania, dodając do mieszaniny m.in. wapienny środek przyspieszający. Substancja pobierana jest automatycznie z dwóch specjalnych zbiorników, które zbudowano w pobliżu. Wydajność maszyny do granulowania wynosi 40 t na godzinę, a docelowo 500-600 t na dobę.

Projekt realizowany w PGG przez kopalnię Bolesław Śmiały przyczynia się m.in. do wypełnienia Dyrektywy 2006/21/WE Parlamentu Europejskiego i decyzji Rady Europejskiej w sprawie gospodarowania odpadami pochodzącymi z przemysłu wydobywczego.

- Działamy ekonomicznie i proekologicznie, gdyż to, co można było zakwalifikować jako balast powstający podczas procesu wzbogacania węgla, teraz staje się pełnowartościowym produktem handlowym, a dzięki spełnianiu rygorystycznych norm ekologicznych i technicznych przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Zwłaszcza teraz, kiedy tyle się mówi o dobrej jakości węgla i o tym, aby wzbogacać nasz produkt, a nie sprzedawać w postaci surowej - niewzbogaconej, taka instalacja jest inwestycją ze wszech miar potrzebną. Pierwszym naszym założeniem było, aby w stu procentach wykorzystać wszystko z bieżącej produkcji. A ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia, postanowiliśmy wykorzystać też produkt odłożony na terenie naszej kopalni. Dzięki temu szybciej zniknie on z terenów, na których jest składowany - powiedział Grzegorz Conrad, dyrektor kopalni Bolesław Śmiały.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.