Górnictwo: Nowe zasoby dla najważniejszej elektrowni Taurona

1547738009 tauron nowy blok 910mw tauron 1

fot: Tauron

Spółka Bioeko Grupa Tauron odbierze i opłacalnie wykorzysta odpady produkcyjne z nowego bloku w elektrowni Jaworzno

fot: Tauron

Strategiczny dla krajowego systemu energetycznego blok w Jaworznie pozyskał nowe źródło, z którego dostarczany jest wysokiej jakości węgiel niezbędny do funkcjonowania jednostki. Nowe złoże Brzezinka daje dostęp do ponad 20 mln t niskochlorowego węgla. Pierwsza ściana wydobywcza została już uruchomiona. - poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe spółki.

Zasoby operatywne złoża Brzezinka mają powierzchnię około 9 km kw. i są zlokalizowane pod terenami niezurbanizowanymi. Węgiel trafi między innymi do nowego bloku energetycznego o mocy 910 MW w Jaworznie. 

- Udostępniliśmy kolejny pokład węgla o parametrach niezbędnych dla bloków energetycznych. Z nowego złoża Brzezinka w ciągu najbliższych dziesięciu lat planujemy pozyskać ponad 20 mln t paliwa, spełniającego wyśrubowane wymagania nowoczesnych bloków energetycznych – mówi Jacek Pytel, prezes zarządu Tauron Wydobycie.

- Dzięki bliskiej lokalizacji aktywów wytwórczych Grupy Tauron możemy im dostarczać paliwo wysokiej jakości, w zoptymalizowanej cenie – dodaje prezes.

Pierwsza eksploatowana ściana w nowym pokładzie ma 660 m wybiegu i 3,5 m wysokości.

- Do pracy w ścianie wykorzystywany jest zmodernizowany kombajn ścianowy wyposażony w organy o średnicy ponad 2 m. Dla uruchomienia eksploatacji w przedmiotowej partii kopalnia pozyskała nowe wyposażenie w zakresie przenośników zgrzebłowych ścianowego i podścianowego. Transport urobku ze ściany realizowany jest odstawą taśmową 1200 mm, która docelowo w znacznym zakresie służyła będzie również jako środek transportu załogi – mówi Jacek Pytel.

Zakład Górniczy Sobieski rozpoczął roboty udostepniające pokład 301 złoża Brzezinka po uzyskaniu koncesji, a sam plan ruchu przed zatwierdzeniem w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Katowicach uzyskał pozytywną opinię prezydentów miast Mysłowice i Jaworzno.

Zakład Górniczy Sobieski jest połączony z terenem nowego bloku 910 MW najkrótszą w Polsce linią kolejową umożliwiającą dostawy węgla kamiennego bezpośrednio z kopalni. To niespełna 4-kilometrowy odcinek toru. Blok 910 MW będzie zużywał rocznie ponad 2 mln t węgla.

Uruchomiona kilka miesięcy temu trasa przewozu przyczynia się do znacznego obniżenia kosztów transportu surowca do aktywów wytwórczych Grupy Tauron.

Blok energetyczny o mocy 910 MW w Jaworznie to najnowocześniejsza jednostka tego typu w polskim systemie energetycznym oraz ważny element rynku mocy. Energia z tego miejsca zaopatruje ok. 2,5 mln odbiorców z południa Polski. Zastosowane technologie i instalacje ochrony środowiska wypełniają najbardziej rygorystyczne normy. W porównaniu z wycofywanymi z eksploatacji blokami klasy 120 MW, sprawność nowego bloku jest znacząco wyższa, a emisje SO2 i NOx niższe o ponad 80 proc., natomiast emisja CO2 niższa  o ok. 31 proc.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.