Górnictwo: Nowe rozwiązania mają zwiększyć bezpieczeństwo, zakres ochrony środowiska i efektywność

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Sygnatariusze deklaracji o współpracy w ramach Międzynarodowego Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla prezentują jej treść

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

W Katowicach podpisano 7 bm. deklarację o współpracy w ramach Międzynarodowego Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla w Polsce.

Instytucja powstała przed pięcioma laty z inicjatywy Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Państwowego Instytutu Geologicznego oraz Instytutu Nafty i Gazu. Centrum funkcjonuje pod patronatem Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Skupia ekspertów pracujących nad nowymi metodami odzyskiwania i wykorzystywania metanu z kopalń. Nowe rozwiązania mają zwiększyć bezpieczeństwo górników, zakres ochrony środowiska, efektywność górniczą oraz pomóc w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Tworzy swoiste kompendium wiedzy dla inżynierii i technologii. Gromadzi najlepsze praktyki dotyczące zarządzania wydobyciem oraz wykorzystaniem metanu w kopalniach węgla. 7 bm. podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Hutnictwa i Przemysłu Energetycznego w szeregi członków organizacji wstąpiły Polska Grupa Górnicza oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Dokument o współpracy podpisali: Tomasz Cudny – prezes zarządu JSW, Tomasz Rogala – prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej, prof. Marek Borowski reprezentujący krakowską AGH, dr inż. Jacek Jaworski – dyrektor Instytutu Nafty i Gazu, dr inż. Zbigniew Lubosik – zastępca dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa oraz dr inż. Janusz Jureczko – dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego.

– Pierwsze rozwiązanie dotyczy bezpieczeństwa i jest kluczowe. Drugie – czysto ekonomiczne. Szkoda pieniędzy, które uciekają do atmosfery, a które w krótkim czasie można przekształcić w energię. Wymiana tych doświadczeń pomiędzy podmiotami pod czujnym okiem naukowców to droga do tego, żeby ten proces był jak najbardziej efektywny, czyli tani i zostawiał w spółkach jak najwięcej zaoszczędzonych pieniędzy – powiedział Tomasz Rogala, prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej.

Podziękował też za inicjatywę Tomaszowi Cudnemu, prezesowi JSW, oraz kierownictwu Głównego Instytutu Górnictwa.

– Jako spółka będziemy bardzo aktywnie uczestniczyć w przedsięwzięciu – zadeklarował.

Głos zabrał także prof. Marek Borowski reprezentujący krakowską AGH.

– Jest to ważna chwila dla AGH, zwłaszcza że będziemy współpracować w takim gronie. Łączymy siły i wierzę, że uda nam się wykorzystać wspólny potencjał i wejść na wyższy poziom. Działamy szeroko z grupą ekspertów na całym świecie. Pamiętajmy, że metan cały czas stanowi zagrożenie. Jest również drugi aspekt związany z emisją metanu do atmosfery i to jest to wyzwanie, przed którym to Centrum stoi. Musimy podołać wyzwaniom. Ja taką wolę wyrażam w imieniu Akademii Górniczo-Hutniczej – podkreślił przedstawiciel AGH.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.