Górnictwo: nowa inwestycja miedziowego koncernu powstała w ZG Lubin

fot: KGHM

W uroczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda, który wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę pracownikom KGHM

fot: KGHM

We wtorek, 9 października w KGHM Polska Miedź uruchomiono szyb L-VI. Nowa inwestycja KGHM ma zoptymalizować udostępnienie rejonu północnego wydobycia w lubińskich zakładach górniczych, skrócić drogi dojazdu, zwiększyć efektywny czas pracy i poprawić warunki pracy górników. W uroczystości udział wziął prezydent Andrzej Duda - poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe miedziowego koncernu.  Obiekt w Rynarcicach został przystosowany do funkcji materiałowo–zjazdowej i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wszystkich oddziałów górniczych rejonu północnego Zakładów Górniczych Lubin. 

- Cieszę się, że KGHM inwestuje i rozwija się na tak światowym poziomie. Serdecznie gratuluję – powiedział prezydent Andrzej Duda.

- Optymalizacja działań to główny punkt naszej strategii. Rozsądnie czerpiemy z tego co mamy – nie tylko z pokładów rudy, ale także z wiedzy i doświadczenia. Na nasze zasoby patrzymy wnikliwie i analizujemy ich potencjał. Właśnie tak jest w przypadku szybu L-VI. To największy i najbardziej skomplikowanym projekt w historii Zakładów Górniczych Lubin. Dla najstarszej kopalni KGHM to nowe otwarcie, szansa na efektywną pracę i optymalne wykorzystanie złoża – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński.

Zakres inwestycji dostosowano do zmieniających się potrzeb, zwiększając zakres pierwotnego projektu. Między innymi dodano funkcję przeładunku materiałów wybuchowych emulsyjnych, zwiększając bezpieczeństwo ich magazynowania. W rejonie podszybia powstał końcowy element nowoczesnego systemu dystrybucji materiałów bezpośrednio do odbiorców poszczególnych działów: górniczych, mechanicznych oraz elektrycznych (Centrum Logistyczne Dół).

- Projekt wymagał od nas niestandardowego projektowania i zastosowania innowacyjnych rozwiązań. Szyb i wieża szybowa wyposażone są w nowatorskie systemy przystosowane do opuszczania materiałów w kontenerach bez udziału transportu szynowego. W tej technologii zastosowano nowy model załadunku do klatki dwupiętrowej w nadszybiu oraz rozładunku z klatki na podszybiu. System złożony jest z platform do załadunku kontenerów, urządzeń załadowczo-wyładowczych, pomostów wahadłowych oraz sprężarek śrubowych do zasilania poduszek pneumatycznych. Załadunek i rozładunek kontenerów na platformy i z platform będzie się odbywać za pomocą górniczych transporterów podnośnikowych typu GTP-16 specjalnie zaprojektowanych i wyprodukowanych do tego celu – tłumaczył Dariusz Jach, dyrektor naczelny ZG Lubin.

W szybie L-VI uruchomiono tzw. klatkę o ciężarze użytecznym 25 t, która zapewni zjazd ludzi i opuszczanie materiałów z prędkością jazdy do 12 m/s. Duża dwupiętrowa klatka pozwala na jednorazowy zjazd 150 pracowników. Dodatkowym atutem jest możliwość opuszczania maszyn górniczych. Konstrukcja platform ułatwia wprowadzenie kontenerów do klatki i stawianie ich na postumentach za pomocą czterech poduszek pneumatycznych.

Przedsięwzięcie wymagało powstania wielu nowoczesnych rozwiązań. Cała infrastruktura podszybia oraz komory funkcyjne są nowe. Na potrzeby tej inwestycji m.in. wybudowano i wyposażono komory rozładunku i załadunku kontenerów materiałowych, dworzec osobowy z poczekalnią dla pracowników, komorę oddziału szybowego, elektrycznego i teletechnicznego, a także komorę stacji transformatorowych. W nowej komorze paliw zastosowano innowacyjny system transportu materiałów petrochemicznych – cysterny będą opuszczane na dół, transportowane do magazynu paliw, a następnie bezpośrednio podłączane do instalacji.

Nowa inwestycja KGHM wpłynie też bezpośrednio na jakość pracy załóg. Zadbano między innymi o bezpieczny dojazd pracowników do szybu. Wybudowano sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 3 i drogi wyjazdowej z Rynarcic (DW-323), której program pracy uwzględnia analizę ruchu samochodów, szczególnie między zmianami. Pracownicy mają także do dyspozycji nowe pomieszczenia socjalne, łaźnie i lampownie.

Podczas uroczystości otwarcia nowej inwestycji prezydent Andrzej Duda wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę pracownikom KGHM. Odznaczenia otrzymali górnicy, pracownicy ZG Rudna, którzy jako pierwsi ruszyli z pomocą pracownikom uwięzionym po wstrząsie w kopalni w styczniu tego roku. W rejonie zagrożenia przebywały 32 osoby, z tego uwięzionych pod ziemią było 14 górników. W ciągu pięciu godzin ratownicy uwolnili 13 z nich. Po 24 godzinach, 30 stycznia 2019 r., ratownikom udało się dotrzeć do ostatniego kolegi, który o własnych siłach wyszedł z maszyny w stronę ratowników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.