Górnictwo: następne spotkanie szefów nadzoru w Austrii

1506522551 1

fot: wug

Głównym tematem konferencji była polityka surowcowa i jej wpływ na wydobycie kopalin ze złóż

fot: wug

We wtorek (26 września) w Bratysławie zakończyło się XXIII Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich z udziałem delegatów z 10 państw - Polski, Słowacji, Czech, Niemiec, Austrii, Irlandii, Rumunii, Finlandii, Węgier i Serbii. Ustalono, że przyszłoroczne spotkanie odbędzie się w Austrii pod hasłem „zapobieganie zagrożeniom w górnictwie podziemnym i odkrywkowym” - poinformowała portal górniczy nettg.pl rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego Anna Swiniarska-Tadla.

Po raz pierwszy udział w spotkaniu wziął reprezentant Komisji Europejskiej z Dyrekcji Generalnej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości, małych i średnich przedsiębiorstw – Rodrigo Chanes. Stronę polską reprezentowali: Adam Mirek - prezes Wyższego Urzędu Górniczego, Małgorzata Waksmańska - dyrektor Departamentu Prawnego WUG oraz Dariusz Katan – zastępca dyrektora Departamentu Górnictwa WUG.

- Głównym tematem konferencji była polityka surowcowa i jej wpływ na wydobycie kopalin ze złóż. Delegaci podkreślali ogromną rolę krajowych polityk surowcowych i konieczność traktowania ich jako instrumentu ochrony złóż kopalin poszczególnych państw, a także jako podstawy promowania działalności górniczej oraz jej akceptacji społecznej – tłumaczy rzeczniczka WUG.

Podczas dyskusji zwracano uwagę, że polityki surowcowe muszą być bazą do sporządzania planów zagospodarowania przestrzennego. Zaznaczono, że wciąż nieodłącznymi ich elementami są zasada zrównoważonego rozwoju i troska o przyszłe pokolenia. Uczestnicy obrad podkreślali, że efektywny, stały i bezpieczny dostęp do surowców jest kluczem do tego, by zasady te były realizowane.

W trakcie spotkania zwrócono też uwagę na inicjatywy na szczeblu europejskim, jakie wiążą się z sektorem górniczym. Szczególnie dużo miejsca poświecono działaniom Komisji Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, która rozpoczęła współpracę z państwami członkowskimi i partnerami społecznymi w celu zniesienia lub aktualizacji przestarzałych przepisów bhp w okresie najbliższych dwóch lat. Wśród kluczowych posunięć znalazło się wyznaczenie dopuszczalnych wartości narażenia na rakotwórcze substancje chemiczne.

- Prezesi europejskich urzędów górniczych podpisali na koniec spotkania memorandum, w którym zadeklarowali wzmocnienie wzajemnej współpracy poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń, a także wymianę zaproszeń, również z państwami Unii Europejskiej nieobecnymi na tegorocznym spotkaniu oraz Komisją Europejską – wyjaśnia rzeczniczka Urzędu.

W Bratysławie zapadła decyzja, że przyszłoroczne Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich odbędzie się w Austrii pod hasłem zapobieganie zagrożeniom w górnictwie podziemnym i odkrywkowym. Natomiast chęć organizacji konferencji w 2019 roku zadeklarowały Niemcy.

Spotkania Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich odbywają się cyklicznie, raz w roku i są ważną platformą wymiany doświadczeń w zakresie funkcjonowania nadzoru górniczego, a także przemysłu wydobywczego w poszczególnych krajach Europy. Za każdym razem ich gospodarzem jest inne państwo europejskie, a także zmienia się tematyka obrad.

WUG był organizatorem takich spotkań trzykrotnie: w 1996 roku w Katowicach, w 2004 r. we Wrocławiu, w 2011 r. w Krakowie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie.