Górnictwo: najnowsze rozwiązanie z Grupy Famur działa w dwóch kopalniach

fot: Maciej Dorosiński

EH-Smart Mine można obejrzeć na stoisku Famuru na Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2019

fot: Maciej Dorosiński

EH-Smart Mine to rozwiązanie informatyczne, które zostało docenione na Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2019. System przygotowany przez spółkę Elgór+Hansen z Grupy Famur zdobył pierwsze miejsce w kategorii Innowacyjne technologie. Pozwala on na monitorowanie pracy maszyn górniczych i to w zasadzie na poziomie najmniejszych ich elementów, takich jak choćby styczniki, przekaźniki czy czujniki. Obecnie system czuwa nad siedmioma kombajnami ścianowymi pracującymi w dwóch polskich kopalniach.

- Zasadniczym celem jest to, aby nasze służby serwisowe, które codziennie monitorują nasze maszyny, miały dostęp do jak największej ilości danych. W momencie, gdy pojawia się zdarzenie, dzięki przesyłanym informacjom, mogą wesprzeć klienta w pierwszym etapie, a nawet podjąć próbę zdalnego usunięcia awarii. Jeśli to się nie uda, to na miejsce jadą serwisanci, którzy wiedzą, jakie części zamienne muszą ze sobą zabrać – wyjaśnia Tomasz Grzyśka, wiceprezes ds. rozwoju w spółce Elgór-Hansen.

System analizuje bieżącą pracę maszyn, ale także gromadzi dane i w ten sposób może tworzyć raporty. Rozwiązanie jest dedykowane nie tylko dla maszyn Famuru. Można nim objąć także maszyny innych producentów. Obecnie system jest sprawdzany w kraju, ale już niebawem ma trafić także do zagranicznych kontrahentów Famuru. Wiceprezes Grzyśka podkreśla, że od 2020 r. będzie on już standardowym rozwiązaniem oferowanym kontrahentom.

- Jego zaletą jest to, że ma charakter modułowy i dlatego możemy stale go ulepszać, a w czasie tych prac nie ograniczamy jego możliwości. Chcemy go cały czas rozwijać, by oferować jeszcze lepsze wsparcie dla naszych klientów – mówi wiceprezes Grzyśka.

Dodaje, że trwają prace, aby system był w stanie przewidywać pewne zdarzenia. Moduł predykcyjny ma się pojawić w przyszłym roku.

Systemem posługują się pracownicy centrum serwisowego Famuru oraz służby kopalń, gdzie został on wdrożony.

- To jest ta sama platforma, ale różni się względem uprawnień i poziomu dostępu. Pewne działania, jak choćby aktualizację oprogramowania mogą wykonywać tylko nasi pracownicy – mówi wiceprezes.

Można powiedzieć, że EH-Smart Mine jest efektem połączenia Famuru i Kopeksu.

- Obie spółki miały bogaty dorobek w zakresie rozwiązań informatycznych i postanowiliśmy „wyciągnąć” te najlepsze i na bazie ich stworzyć jedną nową dużą platformę. W ten sposób powstał EH-Smart Mine – stwierdza wiceprezes Grzyśka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.